Sol Göz Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Göz Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi


Sol göz seğirmesi; Gözde bulunan kasların istemeden kasılıp gevşemesi durumudur. Hemen hemen her kişi yaşamı boyunca birkaç kez d bu olayla karşıya karşıya kalmıştır. Tıpta göz seğirmesine miyokimi adı verilir. Göz seğirmeleri bazen birkaç dakikada yok olurken bazen de aylarca aralıklar ile sürebilir. Göz seğirmeleri oldukça uzun zaman devam ediyor ise doktora başvurulmalıdır. Çünkü sol göz seğirmesinden dolayı başka hastalıklar çıkabilir.

Sol göz seğirmesinin sebepleri nelerdir?

Stres; Stresin vücutta etki etmediği bir yer yoktur. Özellikle yoğun iş zamanlarında, sınavdan önce ya da stres oluşturacak durumlarda karşılaşıldığı zaman sol gözde seğirmeler oluşabilir. Bu tür olaylarda stresin uzunluğuna bağlı olarak farklılaşmakla birlikte çoğunlukla ilk bir hafta içerisinde iyileşme göstermektedir.

Kafein ve alkol; Kafein ve alkolün oldukça fazla kullanıldığı zamanlarda sol göz seğirmesi sık sık meydana gelebilir. Çünkü bunların içeriğinden dolayı direkt olarak merkezi sinir sistemini etkiler ve buna bağlı olarak da gözlerde seğirmeler meydana gelebilir. Bu tür olaylarda karşılaşıldığı zaman alkol ve kafein tüketmeyerek bol bol su tüketmek seğirmeyi önleyebilir.

Mineral ve vitaminlerin eksik olması; Göz seğirmesine sebep olabilecek en yaygın olan mineral magnezyum şeklinde bilinmektedir. Geçmek bilmeyen sol göz seğirmelerinde kan testi yaptırarak magnezyum oranları öğrenilebilir. Magnezyum eksikliği görülür ise doktorun vereceği magnezyum destekleme ilacı ile bol oranda magnezyum bakımından zengin olan badem ve ıspanak yenilmesi de oldukça yararlı olur. Magnezyum eksikliğinin haricinde kalsiyum minerali, D vitamini ve B vitaminin eksik olması da sol göz seğirme sebeplerinden biri olabilir.

Sol gözün kuru olması: Uzun zaman televizyon ya da bilgisayara bakmak, lens kullanmak, 50 yaşın üstünde olmak ve soğuk olan rüzgâra karşı kalmak şeklindeki sebeplerden dolayı göz kuruluğu meydana gelebilmektedir. Göz kuruluğu da sağ göz seğirmesine sebep olabilmektedir. Bu tür olaylarda göz kuruluğuna sebep olan etkenleri yok etmek ve göz damlası kullanmak seğirmenin geçmesine sebep olur.

Sol gözün yorulması: Güneşli olan günlerde çok güneşte kalındığı zaman güneş gözlüğü takmamak, geceleri iyi bir şekilde uyumamak, radyasyona uzun zaman maruz kalmak ve ufak olan bir noktaya dikkatli bir şekilde uzun zaman bakarak o noktaya odaklanmak şeklindeki sebeplerden dolayı sol göz yorgunluğu oluşur. Bu durumun etkisi ile sol göz seğirmesi meydana gelebilir. Bu durumun tedavisi sol gözü dinlendirmek ile olur.

Sol göz alerjisi: Toz ile ya da benzeri olan şeyler ile karşı gözlerde alerjinin meydana gelmesi sol göz seğirmelerine sebep olabilmektedir. Bu tür olaylarda doktorun önereceği göz damlasını kullanmak seğirmenin iyileşmesi için yeterli olan bir uygulamadır.
Sol gözde oluşan hastalıklar ya da göz numarasının farklılaşmış olması da sol göz seğirmesine sebep olabilmektedir. Bu sebepler ile oluşan seğirmeler çoğunlukla hemen iyileşmeye göstermeyen ve uzun zaman süren seğirme türlerindendir. İlaçlar ise yan etki şeklinde göz seğirmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple ilaç kullanmaya başlanması ile sol gözde seğirme oluşuyor ise hemen doktora gidilmesi gerekmektedir.

Sol göz seğirmesinin tedavisi nasıl yapılır?

Solgöz seğirmeleri çoğunlukla önemli olan bir hastalığa sebep olmadığı ve kısa zaman içinde kendi kendine iyileştiği için modern tıp bu mevzuda fazla araştırmalar yapılmamıştır. Fakat bazı ipuçlarısol göz seğirmesini iyileştirebileceğini göstermiştir. Sol göz seğirmesi sırasında sıcak ya da soğuk kompres yapılması göz seğirmesine iyi gelecektir. Kompres seğirmeye sebep olan sinirin yatışmasına sebep olacağı için seğirmeyi geçirmektedir. Seğirmeyi geçirmenin diğer bir yolu ise tonik içmektir. Tonik içinde alkol yer almaz ve içeriğinde bulunan kinin maddesi de göz seğirmesine karşı iyi gelmektedir.

Sol Göz Seğirmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Seğirme Belirtileri ve Tedavisi

Seğirme Belirtileri ve Tedavisi

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Altı Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Ucu Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Ucu Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Göz Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Göz Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yanak Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yanak Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Seğirmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Göz Seğirmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı