Karında Seğirme Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karında Seğirme Nedenleri?

Karında Seğirme, Karında seğirme durumu çoğu zaman hamilelik belirtisi olarak kendini göstermektedir. Gebelikte ilk belirtiler ile ilk aylarda şüphe uyandıran bulgular arasında halsizlik, baş dönmesi, kusma ve mide bulantısı ile karında seğirme de görülür. Genel olarak hamileliğin 3-4. Aylarında rastlanılan halsizlik, yorgunluk ve kusma belirtileri ilk dört ayın sonucunda da yerini daha başka belirtilere bırakmaktadır.

Karında Seğirme Neden Olur?
  • Karında ezilme veya sert bir darbe sebebi ile dokuda veya kaslarda hasar nedeniyle de karında seğirmeler ortaya çıkabilir. Kişinin karın bölgesinde sürekli atan bir cisim varmış hissi vardır.
  • Karın bölgesinde ortaya çıkan sinirsel bir bozukluktan dolayı olmaktadır.
  • Böyle bir durumda en büyük sebeplerin arasında hamilelik belirtisi olmaktadır.
Hamilelik döneminin onuncu haftasında karında seğirme karın karın kasları ile pelvik kaslarının da büyüyerek genişlemesi durumunda anne karnının da giderek büyümesi sebebi ile uzar ve genişler. Uzayan bu kaslarda doğal olarak gerginleştiği için ara, ara karın bölgesinde seğirmeye neden olabilir. Bu durum aynı zamanda da hamilelikte karın kaslarının oldukça fazla kasılması ve büyümesi ile de idrar torbasında baskı artışına sürekli idrara çıkamaya yol açar. Karın bölgesinde hissedilen bu seğirmeler bir müddet sonra karının sertleşmesine ve kişinin karın bölgesinde sancı artışı ile ağrı artışına sebep olmaktadır. Bu durum zamanla da kasık ağrılarının ortaya çıkmasına ve artmasına neden olur. Karında seğirme hissi gibi bir rahatsızlığınız var ise en kısa zamanda gebelik testi yaptırmanızı ve bununla net bir sonuç alamayacağınız için Uzman bir doktora başvurmalısınız.

Karında Seğirme Nedenleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Seğirmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Göz Seğirmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Kas Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kas Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Seğirme Belirtileri ve Tedavisi

Seğirme Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Damar Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Damar Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi