Sağ Göz Altı Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sağ Göz Altı Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Göz Altı Seğirmesi, Çoğu zaman kişilerin gözlerinde devamlı bir damar atması ve tik gibi durum hissedilebilir. Bu duruma halk arasında göz seğirmesi denir. Göz seğirmesi sırasında kötü bir haber alınacağına dair batıl bir inanç vardır. Sağ göz altı seğirmesinin tabi ikide bunla hiçbir ilgisi yoktur. Yalnızca tıbbi bir olaydır.

Sağ Göz Altı Seğirmesi Neden Olur?

Sağ göz altı seğirmesi sol gözde de görüldüğü gibi aslında gözlerde bulunan kasların irade dışında kasılması olayıdır. Çoğu zaman endişeye gerek duyulmayan bazen de oldukça önemli bir hastalığında belirtisi olarak gözlemlenebilir. Bu durum genelde aşağıda belirtilen nedenlerden dolayı görülmektedir.
  • Sinirlilik hali
  • Aşırı stres
  • Yorgunluk
  • Oldukça fazla telefon, televizyon ve bilgisayar ekranına bakmak
Sağ göz altı seğirmeleri genellikle ciddi hastalık habercisi olarak bilinmektedir. Sağ göz altı seğirmelerin de hastalık olarak ise diskinezi ve blefarospazm olarak bilinen hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar özellikle sağ göz altı seğirmesi ile görülen hastalıklardır. Bir de gözün sürekli seğirmesi durumu vardır. Bu durum ise blefarospazm hastalığı olarak bilinmektedir. Bu tür sağ göz seğirmeleri çok önemli bir hastalık habercisi olmamakla birlikte kişilerde sürekli gözün seğirmesi rahatsızlık vermektedir. Sağ göz altı seğirme hastalıklarından en önemlisi ise diskinezi olarak bilinen hastalıktır. Diskinezi nörolojik bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu hastalık sırasında göz kaslarının zayıflaması veyeteri kadar göz fonksiyonlarının yerine getirememesi yaşanmaktadır. Bu durumda gözlerde miyoklunuz diskinezi hastalığının oluşması söz konusudur.

Sağ Göz Altı Seğirmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sağ göz altı seğirmesi özellikle kişilerin aşırı derecede uykusuz kalması ve gözlerin çok fazla yorulmasından meydana gelen bir rahatsızlık durumu olarak bilinmekte ve genellikle kendiliğinden zaman içerisinde geçme durumu söz konusudur. Aşırı uykusuzluk ve yorgunluk sebebi ile oluşan sağ göz altı seğirme rahatsızlığı gözlerin dinlenmesi ile geçebilen bir tür rahatsızlıktır. Bu tür hassas durumlarda ışıktan ve güneşten bir süre uzak durulduğu sürede de sağ gözde görülen seğirmenin geçmesi de söz konusudur. Ancak bütün yapılan bu uygulamalar sonucunda sağ göz altında görülen seğirme geçmiyor ve göz kapakları kapanmıyor ve göz seğirmeleri kişileri rahatsız edici bir boyut almış ise hemen Uzman bir göz doktoruna başvurulmalı ve doktor tarafından tavsiye edilen ilaçlarla hastalık kontrol altına alınmalıdır. Sağ göz altı seğirmelerine alternatif tedavi olarak hastanın beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmeli ve çeşitli değişiklikler yapılarak kontrol altına alınması da söz konusudur. Beslenme özellikleri olarak kişilerin balık, ayçiçeği ürünleri, kırmızı et ve çeşitli tahıllar tüketilmesi sağ göz altında meydana gelen seğirmenin iyileşmesine yardımcı olacaktır. Sağ göz altı seğirme hastalığında yapılması gereken en önemli durum ise hastalığın takip edilmesi ve tedavi sürecinin kontrol altında tutulması çok önemli olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kas Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kas Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yanak Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yanak Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Seğirme Belirtileri ve Tedavisi

Seğirme Belirtileri ve Tedavisi

Burun Ucu Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Ucu Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi