Göz Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz seğirmesi, insanlarda sık sık karşılaşılan ve aslında çok ciddi rahatsızlıklara neden olmayan bir durumdur. Bu durum direk olarak göz ve göz etrafında bulunan kasların kendiliğinden hızlı bir şekilde kasılmasından kaynaklanmaktadır. Bu kasılma hem sağ göz üzerinde hem de sol göz üzerinde meydana gelebilmektedir. Fakat göz seğirmesi genellikle tek gözde meydana gelir. Eğer sizlerde seğirme her iki gözünüzde aynı anda görülüyorsa ve bu durum 48 saati aşkın bir süredir sizlerde etkiliyse bu durumda Uzman bir doktora görünmenizde fayda vardır diyebiliriz. Çünkü bazı kas hastalıklarında vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi gözlerde de seğirme meydana gelebilir. Bu nedenle her iki gözde ortaya çıkan seğirme bu gibi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Fakat bilinmelidir ki göz seğirmesi genellikle nedeni bilinmeyen sebeplerden dolayı ortaya çıktığı iççin birçok zaman kas hastalığına bağlı olarak ortaya çıkmamaktadır. Günümüzde kadar göz seğirmesi hakkında çok büyük araştırmalar yapılmıştır. Fakat tüm bunlara rağmen bu durumun kesin nedenine saptanamamıştır. Fakat yapılan araştırmalar sonrasında insanlarda bazı durumların göz seğirmesinin görülme ihtimalini arttırdığı kanısına varılmıştır. Göz seğirmesi, tamamen kişinin iradesi dışında meydana gelir. Birçok göz seğirmesi dışarıdan bakanlar tarafından fark edilmez. Fakat bazı insanlarda göz seğirmesi aşırı bir hal almışsa bu durumda göz seğirmesi çok daha şiddetli bir hal alarak dışarıdan daha net bir şekilde görülebilmektedir. Günümüzde "Blefarıspasm ve Diskinezi" adındaki iki hastalıkta da göz seğirmesi problemi meydana gelmektedir. Bu iki hastalıkta aslında insanlar için ciddi bir hastalıktır.

Göz seğirmesine etki edebilecek durumlar
  • Aşırı stres: Günümüzde özellikle aşırı iş yükü ve aynı zamanda sınavlı eğitim sistemi nedeniyle insanlarda sürekli olarak stresli durumlar meydana gelmektedir. Bilindiği gibi aşırı stres, insan vücudunda çok ciddi durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum göz seğirmesi üzerinde de etkin bir rol oynar. Göz seğirmesi sorunu yaşıyorsanız, kendinizi oldukça stresten uzak tutmalısınız.
  • Aşırı sinirlilik: Aşırı sinirlenen insanlarda başta göz seğirmesi olmak üzere vücuttaki birçok kasta seğirme meydana gelebilmektedir. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu durum hemen hemen her insanda meydana gelir. Bu gibi durumlarda kendinizi sakinleştirmeye çalışarak göz seğirmesine engel olun. Zaten eğer göz seğirmesi bu nedene bağlı olarak meydana geliyorsa bir süre sonra kendiliğinden geçecektir.
  • Aşırı ekranlı aletlere bakmak: İnsanlarda ve özellikle de bilgisayar başında çalışan insanlarda meydana gelen bu durum, göz seğirmesi sorununda önemli rol oynamaktadır. Göz seğirmesi, kişinin uzun süre bilgisayara ya da diğer ekranlara bakması nedeniyle çok sık karşılaşılır. Bu durum sürekli bilgisayar başında oyun oynayan çocuklarda da meydana gelebilir.
  • Yorgunluk: İnsanlarda hem göz yorgunluğu hem de fiziksel yorgunluk, göz seğirmesi probleminde çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle özellikle akşam saatlerinde meydana gelen göz seğirmesi, sizler için çok büyük tehditler açığa çıkarmaz.
Göz seğirmesi nasıl tedavi edilir?

Normal insanlarda göz seğirmesi sorununda herhangi bir tedavi yönteminin kullanılmasına gerek yoktur. Çünkü bu durum insanlarda çok büyük rahatsızlıklara neden olmaz. Fakat bazı insanlarda göz seğirmesi kronik bir hal alarak her sinirlenmede ya da diğer zamanlarda kendiliğinden ansızın ortaya çıkarak sorunlara neden olur. Üstelik bu şekilde ortaya çıkan göz seğirmesi sorunlar zamanla kişilerde artarak dışarıdan da belirgin bir hale gelir. Bu durumda göz seğirmesi sorununun tedaviye ihtiyacı olabilir. Tedavi olarak bu durum için bazı ilaç tedavileri yapılabilmektedir. Yapılan ilaç tedavisinde, hasta bu tedavileri tam olarak uyguluyorsa sorun bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkar. Şayet kullanılan ilaçlara rağmen sorun ortadan kalkmıyorsa bu durumda alternatif tedavilere başvurulabilir. Bunun yanı sıra ilaçlarla geçirilmeye çalışılan göz seğirmesi problemleri, insanlarda bol bol uyumayla desteklenebilir. Bol bol uyumak, göz ve etrafında bulunan kasların dinlenmesini sağlayarak bu gibi durumların ortaya çıkma durumunu en aza indirmektedir.

Göz seğirmesi için alternatif tedaviler

Bu durum için uygulanabilecek en önemli alternatif tedavi kişinin beslenme düzenini raylara oturmasıdır. Sürekli olarak düzensiz bir şekilde beslenen insanlarda göz seğirmesi sorunu bu duruma bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle sizlerde beslenme düzeninize önem verin. Özellikle kırmızı et, tahıl, balık ve ayçiçeği gibi ürünleri bol bol tüketmeniz sizler için çok önemli faydalar sağlayacaktır. Tabi ki bu tedaviler sırasında doktora giderek muayenelerinizi aksatmamalısınız.

Göz Seğirmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karında Seğirme Nedenleri?

Karında Seğirme Nedenleri?

Seğirme Belirtileri ve Tedavisi

Seğirme Belirtileri ve Tedavisi

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?

Kas Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kas Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Seğirmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Göz Seğirmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Sağ Göz Altı Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Göz Altı Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Ucu Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Ucu Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi