Parmak Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Parmak Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak seğirmesi: Parmaklarda istemeden meydana gelen seğirmeler, acı oluşturmayan fakat insana huzursuzluk veren hatta insanın sinirlerini bozan bir olaydır. İnsanın istemeden seğiren, katılan ya da titremekte olan parmakları kullanmış olduğu ağır antibiyotiklerin yan etkisi sebebi ile meydana gelebilir. İnsanlar arasında parmak seğirmesinin altında yatan sebep olarak parmak çıtlatma olduğu şeklinde bilinmektedir. Birden fazla insan parmak çıtlatmayı alışkanlık haline getirse de aslında oldukça zararlı bir durumdur. Eklemlerde deformasyona ve eklemlerin zorlamasına sebep olmaktadır. Alışkanlıktan daha fazla romatizmal olan hastalıklar parmakta çıtlatma isteğine sebep olur.

Parmaklarda seğirme sorunu; bu durum çoğunlukla kullanılmakta olan bazı tür ilaçların yan etkisi ile meydana gelir. Özellikle de psikolojik olan rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmakta olan antidepresan cinsi ilaçların yan etkisi ile olduğu görülmüştür. Vitamin ilaçlarının uzun bir zaman kullanılması ve tiroit ilaçları da parmak seğirmesine sebep olmaktadır. Bu tür ilaçlar mutlaka Uzman doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekmektedir. Bununla beraber uyku ilaçları da doktor tavsiye etmeden ve kontrolsüz bir biçimde fazla dozda kullanıldığı zaman aynı biçimde parmaklarda seğirme meydana gelebilir.

Parmaklardaki seğirmenin nedenleri; Parmaklarda seğirme sinir sıkışması ile ilgili meydana gelebilir. Elinizde bulunan kasların emek harcaması ve duyusunun algılanması 3 adet sinir aracılığı ile meydana gelmektedir. Bu tür sinirlerin en büyük olanı ise median siniridir. Median siniri el bileğinin ortasında ve el ayasının bulunduğu yüz çevresinde bir tünel içerisinden avucun iç kısmına girer. Bu sinirin tünel içerisinde sıkışmasına Karpal tünel sendromu adı verilir. Sinirin tünel içerisinde sıkılması ya da tünelin genişlemesi ile tazyikin çoğalması sebebi ile parmaklarda seğirme meydana gelir.

Parmak seğirmesinin sebepleri; Kuvvetli olan antidepresanlar, sinirlerde oluşan sıkışma, kaslarda oluşan yırtılma, parmakları burkma ve incinme, yüksek olan kolesterol, Parkinson hastalığı parmaklarda ve ellerde seğirme, kasılma ya da titremeye neden olur. Her ne kadar yaşlı olan insanlarda meydana gelse de günümüzde genç olan insanlarda da görülmektedir. Bu sebepten dolayı ciddi olan bir rahatsızlığa sebep olmadan hemen uzaman doktora başvurulmalıdır.

Parmak Seğirmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karında Seğirme Nedenleri?

Karında Seğirme Nedenleri?

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Seğirmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Göz Seğirmesi İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Seğirme Belirtileri ve Tedavisi

Seğirme Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi