Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?

Göz seğirmesi nasıl geçer, göz seğirmesinin nedenleri tam olarak bilinmeyebilir. Ancak göz kaslarındaki kontrol edilemeyen normal hareketler sonucunda ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Genellikle kısa sürede kendiliğinden geçer. Bu yüzden tıp alanında bu konuda yeterli araştırmalar yapılmamıştır. Buna rağmen bilinen bazı yöntemler göz seğirmesinin geçmesine yardımcı olabilir. Göz seğirmesinde en etkili yöntem kaslardaki kasılmaya müdahale etmektir. Bunu en pratik olarak soğuk ya da soğuk göz kompresi ile yapabilirsiniz. Ayrıca alkolsüz, bildiğimiz soda benzeri bir içecek olan tonik içmenin de göz seğirmesini geçirdiği bilinmektedir. Toniğin bunu içeriğindeki kinin maddesiyle sağladığı düşünülmektedir. Bunun gibi denenmiş öneriler göz seğirmesini geçirmekte oldukça etkilidir.

Göz seğirmesinin geçmesini sağlamak için, öncelikle nedeni hakkında fikir sahibi olunmalıdır. Çünkü göz seğirmesinin olmasında çok sayıda etken rol oynayabilir. Stres, kafeinli içecekler, göz yorgunluğu gibi etkenleri saf dışı bırakmak bile göz seğirmesinin geçmesi için önemli adımlardır. Ancak göz seğirmesinin bir hafta hiç geçmeden devam etmesi, göz kapağının kapanması, gözde seğirmeye eşlik eden kızarıklık, akıntı ve şişlik olması, üst göz kapağında sarkma olması gibi durumlarda hemen bir göz doktoruna gidilmelidir.

Göz seğirmesi nasıl geçer, hangi önlemler alınmalı?

Öncelikle göz seğirmesine neden olduğunu düşündüğünüz etkenleri ortadan kaldırmanız gerekir. Yorgunluk, uykusuzluk, stres, fazla kafeinli içecekler bu etkenler arasındadır. Daha sonra gözlerinize kompres yapmanız, ılık çay poşetlerini gözlerinize koymanız rahatlatıcı etkiye neden olacaktır.

Gözlerinizi yormayan ışık altında bulunma, gerekirse göz doktorunun önerdiği göz damlalarını kullanmakta faydalı olacaktır. Özellikle göz kuruluğu sorunu olduğunda, göz damlası hemen etkisini gösterecektir. Bu süreçte gözlerinizi yoracak her türlü etkinlikten kaçınmanız önemlidir. Göz seğirmesine neden olan etkeni de belirleyip ortadan kaldırdığınızda, uyguladıklarınızın yararı kısa sürede ortaya çıkacaktır.

Gözlerinizi yoracak aktiviteler yapıyorsanız, belirli aralıklarla yüzünüzü gözlerinizle birlikte soğuk suyla yıkamanızı öneririz. Uyku düzeninize de dikkat etmelisiniz. Göz seğirmesi sırasında uzanmanız ve gözlerinizi kapatarak dinlenmelerini sağlamalısınız. Bu esnada gözlerinize soğutulmuş bir havlu örtebilirsiniz.

Normalde göz seğirmesi ciddi bir sorun olarak görülmez. Göz doktoruna gitmeniz gereken durumları sizlere belirtmiştik. Eğer tıbbi tedavi gerekirse, bu genellikle cerrahi yolla olur. Ciddi göz seğirmelerinde ilaç tedavisinden pek fayda görülmez. Cerrahi tedavide miyektomi denilen operasyonla gözlerde istemsiz kasılan kaslar alınır. Ancak dediğimiz gibi cerrahi girişim en son aşamada uygulanan bir tedavi seçeneğidir. Öncelikle göz seğirmesinin altında yatan etken tedavi edilmeye, ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?

Burun Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Burun Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Yüz Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Marifetname Seğirmeler Belirtileri ve Tedavisi

Marifetname Seğirmeler Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi