segirme.gen.tr https://www.segirme.gen.tr Seğirme, Seğirme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, segirme.gen.tr Wed, 15 Jun 2016 00:00:00 +0000 Fri, 28 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Göz Seğirmesi Nasıl Geçer https://www.segirme.gen.tr/goz-segirmesi-nasil-gecer.html Thu, 29 Nov 2018 16:31:11 +0000 Göz seğirmesi nasıl geçer, göz seğirmesinin nedenleri tam olarak bilinmeyebilir. Ancak göz kaslarındaki kontrol edilemeyen normal hareketler sonucunda ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Genellikle kısa sürede kendiliğinden Göz seğirmesi nasıl geçer, göz seğirmesinin nedenleri tam olarak bilinmeyebilir. Ancak göz kaslarındaki kontrol edilemeyen normal hareketler sonucunda ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Genellikle kısa sürede kendiliğinden geçer. Bu yüzden tıp alanında bu konuda yeterli araştırmalar yapılmamıştır. Buna rağmen bilinen bazı yöntemler göz seğirmesinin geçmesine yardımcı olabilir. Göz seğirmesinde en etkili yöntem kaslardaki kasılmaya müdahale etmektir. Bunu en pratik olarak soğuk ya da soğuk göz kompresi ile yapabilirsiniz. Ayrıca alkolsüz, bildiğimiz soda benzeri bir içecek olan tonik içmenin de göz seğirmesini geçirdiği bilinmektedir. Toniğin bunu içeriğindeki kinin maddesiyle sağladığı düşünülmektedir. Bunun gibi denenmiş öneriler göz seğirmesini geçirmekte oldukça etkilidir.

Göz seğirmesinin geçmesini sağlamak için, öncelikle nedeni hakkında fikir sahibi olunmalıdır. Çünkü göz seğirmesinin olmasında çok sayıda etken rol oynayabilir. Stres, kafeinli içecekler, göz yorgunluğu gibi etkenleri saf dışı bırakmak bile göz seğirmesinin geçmesi için önemli adımlardır. Ancak göz seğirmesinin bir hafta hiç geçmeden devam etmesi, göz kapağının kapanması, gözde seğirmeye eşlik eden kızarıklık, akıntı ve şişlik olması, üst göz kapağında sarkma olması gibi durumlarda hemen bir göz doktoruna gidilmelidir.

Göz Seğirmesi Nasıl GeçerGöz seğirmesi nasıl geçer, hangi önlemler alınmalı

Öncelikle göz seğirmesine neden olduğunu düşündüğünüz etkenleri ortadan kaldırmanız gerekir. Yorgunluk, uykusuzluk, stres, fazla kafeinli içecekler bu etkenler arasındadır. Daha sonra gözlerinize kompres yapmanız, ılık çay poşetlerini gözlerinize koymanız rahatlatıcı etkiye neden olacaktır.

Gözlerinizi yormayan ışık altında bulunma, gerekirse göz doktorunun önerdiği göz damlalarını kullanmakta faydalı olacaktır. Özellikle göz kuruluğu sorunu olduğunda, göz damlası hemen etkisini gösterecektir. Bu süreçte gözlerinizi yoracak her türlü etkinlikten kaçınmanız önemlidir. Göz seğirmesine neden olan etkeni de belirleyip ortadan kaldırdığınızda, uyguladıklarınızın yararı kısa sürede ortaya çıkacaktır.

Gözlerinizi yoracak aktiviteler yapıyorsanız, belirli aralıklarla yüzünüzü gözlerinizle birlikte soğuk suyla yıkamanızı öneririz. Uyku düzeninize de dikkat etmelisiniz. Göz seğirmesi sırasında uzanmanız ve gözlerinizi kapatarak dinlenmelerini sağlamalısınız. Bu esnada gözlerinize soğutulmuş bir havlu örtebilirsiniz.

Normalde göz seğirmesi ciddi bir sorun olarak görülmez. Göz doktoruna gitmeniz gereken durumları sizlere belirtmiştik. Eğer tıbbi tedavi gerekirse, bu genellikle cerrahi yolla olur. Ciddi göz seğirmelerinde ilaç tedavisinden pek fayda görülmez. Cerrahi tedavide miyektomi denilen operasyonla gözlerde istemsiz kasılan kaslar alınır. Ancak dediğimiz gibi cerrahi girişim en son aşamada uygulanan bir tedavi seçeneğidir. Öncelikle göz seğirmesinin altında yatan etken tedavi edilmeye, ortadan kaldırılmaya çalışılır.
]]>
Göz Seğirmesi İçin Dua https://www.segirme.gen.tr/goz-segirmesi-icin-dua.html Fri, 30 Nov 2018 05:06:59 +0000 Göz seğirmesi için dua, birçoğumuzun sık sık şikayet ettiği göz seğirmesi, göz kaslarının istem dışı kasılması olayıdır. Tıp dilinde "miyokimi" denilir ve sinir bozucu bir durumdur. Çok eskilerden bu yana farklı batıl Göz seğirmesi için dua, birçoğumuzun sık sık şikayet ettiği göz seğirmesi, göz kaslarının istem dışı kasılması olayıdır. Tıp dilinde "miyokimi" denilir ve sinir bozucu bir durumdur. Çok eskilerden bu yana farklı batıl inançlara bağlanan göz seğirmesi, aslında sadece fizyolojik bir problemdir. Örneğin; sol göz seğirdiğinde kötü, sağ göz seğirdiğinde iyiye işaret edildiği söylenir. Genellikle göz kapaklarında görülen seğirmeler oldukça rahatsız edicidir.

Halk arasında çok sık rastlanan göz seğirmeleri genellikle anlıktır ve kısa bir süre olup biter. Fakat bazen günler veya haftalarca devam eden göz seğirmeleri de söz konusu olabilir. En sık nedenlerden biri stres ve yorgunluk olduğu uzmanlarca belirtiliyor. Herhangi bir tehlike arz etmediğini söyleyen göz doktorları, bu tür seğirmelerin gayet normal bir vücut tepkisi olduğunu belirtmektedirler. Alerjiler, uykusuzluk, alkol ve kafein içerikli besinler seğirmelere neden olabilmektedir. Göz yorgunluğu, dengesiz beslenme şekli ve göz kuruluğu da göz seğirmelerine yol açabilir. Miyop, göz tansiyonu, göz iltihabı ve astigmat gibi ciddi göz hastalıklarının habercisi olabileceği unutulmamalıdır. Nedenini tam olarak anlayabilmek için yine de bir hekime başvurmakta yarar vardır.

Göz kapağındaki kısa süreli seğirmeler çoğunlukla iyi huyludur ve ciddiye alınacak bir durum değildir. Eğer uykusuzluk veya yorgunluk gibi durumlarda seğirme görülüyorsa gerekli dinlenmeden sonra geçecektir. Alkol, sigara ve kafein gibi zararlı maddelerin kullanımı azaltılmalıdır. Bunların dışında her hastalık gibi göz seğirmesi için de manevi anlamda şifa bulmakta mümkündür.

Göz Seğirmesi İçin DuaGöz seğirmesi için okunacak dua:
Allahümme inni es'elüke ve eteveccehü bi-nebiyyike muhammedin nebiyyi'n - rahmeti ya Muhammedi! İnni teveccehtü bike ila Rabbifi haceti hazihi U tukda, Allahümme feşeffi' hü fiyye.

Anlamı: Allah'ım rahmet peygamberi nebin Muhammed'e tevessül ederek senden diliyor ve sana yöneliyorum. Ya Muhammed, seni şefi edinip bu hacetim için Rabbime teveccüh ettim. İlahi, hakkımda habibinin şefaatini kabul buyur. 
]]>
Yanak Seğirmesi https://www.segirme.gen.tr/yanak-segirmesi.html Fri, 30 Nov 2018 13:51:11 +0000 Yanak seğirmesi çoğu zaman herkesin başına gelmiş bir olaydır. Yanak kasılmalarının diğer bir adı da yüz seğirmesi olarakda adlandırılmaktadır. Yüzün belli bölgelerinde kasların kendiliğinden kasılmasıdır. Seğirm Yanak seğirmesi çoğu zaman herkesin başına gelmiş bir olaydır. Yanak kasılmalarının diğer bir adı da yüz seğirmesi olarakda adlandırılmaktadır. Yüzün belli bölgelerinde kasların kendiliğinden kasılmasıdır. Seğirme en az bir dakika civarında olup en fazla birkaç dakika sürebilmektedir.

Yanak seğirmeleri ve yüz kasılmaları,

Erkek ve kadınlar da farklılık göstermektedir. Genellikle kadınların yüz ve yanak seğirmeleri erkeklere göre daha fazla olmaktadır. Rahatsızlığın en çok 40-60 yaş aralığında gözükmektedir. Maalesef 70 yaşlarda rahatsızlık daha çok artış göstermektedir. İki cins arasında kıyaslama yaparsak kadınlarda erkeklere oranla neredeyse iki kat daha fazla rahatsızlık göstermektedir. İnsanlar arasında en çok  Asya kökenliler de çoğunlukla sık yanak seğirmesine rastlanmaktadır. Bunun sebebi ise kafatasındaki beyincik kemiğinin daha dar olmasıdır. Ayrıca yüz ve yanak seğirmesi düşük bir oranda da olsa ailevi rahatsızlık olarak da sonra ki nesillere aktarılmaktadır. Bu rahatsızlık yalnızca yetişkinler dışında çok düşük bir oranla da olsa çocuklarda gözükebilir.

Yüz  ve yanak seğirmeleri  nedenleri arasında ilk sırada yoğun stres, endişe ve sinirsel duygular olduğu tahmin edilmektedir. Sebep stres olarak gösterilse de aslında aslında çeşitlere ayrılmaktadır.

Yanak SeğirmesiYüz ve yanak seğirmesi nedenleri,

Yoğun stres ve sinir, Psikolojik nedenlerden  kaynaklanan seğirme  sorunu  yaşanmaktadır. Sinir, stres ve gerginlikten dolayı yüz ve yanak kaslarının  seğirmesidir.

Tourette sendromu, Devamlı ve sık  olarak yüz kaslarının kasılması yani tik bozukluğu olarak da geçmektedir. Kişi  seğirmelerle birlikte ses çıkarır  ve  seğirmelerden sonra bir rahatlama hissetmektedir. Genellikle ufak yaşlardaki çocukların yaşadığı bir sorundur. Yaştan dolayı tedavi gerektirmez. Birkaç yıl içinde kendiliğinden geçeceği düşünülmektedir. Yetişkinlik döneminde tikle ilgili rahatsızlık olursa ömrünün sonuna kadar devam edebilir. Bu sebepten dolayı ilaç tedavisine başvurulmalıdır.

Uykusuzluk ve yorgunluk,  yüz, göz ve yanak   seğirmelerine sebep olabilir. Yorgun olan kasların  istem dışı kasılarak tepki vermesidir. Yalnızca dinlenerek ve düzenli uyku ile  düzelebilir.

Yüz ve yanak seğirmelerinin tıbbı tedavi,

Cerrahi tedavinin uygulanmadığı ve hafif rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlarla iyileştirme yöntemidir.

Tıbbı tedavi cerrahi tedavi,

İleri derece rahatsızlıklarda  ve yüz ağrılarında uygulan yöntemdir. Yaygın olarak botoks uygulanmaktadır.
]]>
Marifetname Seğirmeler https://www.segirme.gen.tr/marifetname-segirmeler.html Sat, 01 Dec 2018 12:38:32 +0000 Marifetname Seğirmeler, ünlü alim Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri bu topraklarda yetişmiş olan mutasavvıf ve mütefekkirlerin başında gelmektedir. Bu büyük alimin en meşhur eseri olan Marifetname’de kainat ve insan hakk Marifetname Seğirmeler, ünlü alim Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri bu topraklarda yetişmiş olan mutasavvıf ve mütefekkirlerin başında gelmektedir. Bu büyük alimin en meşhur eseri olan Marifetname’de kainat ve insan hakkında oldukça önemli bilgiler yer almaktadır. Birçok konuda bilgi sahibi olmamıza yardımcı olan bu meşhur eserde geçen ve hemen hemen hepimizin başından geçen seğirmeler konusunu oldukça detaylı bir biçimde ele almıştır. Birazdan bu eserde geçen seğirmeler bölümünü sizlerle paylaşacağız.

İnsan bedeninde hareket halinde bulunan kanın hareketlenmesiyle birlikte bazı uzuvlarda titreme ve benzeri seğirme durumları söz konusu olabilir. Bu sebepten ötürü de bazı farklı hareketlenmelerin oluşması oldukça doğal bir durumdur. Ancak bu durumun hastalık boyutuna ulaşması hali oldukça tehlikeli bir durum oluşturmaktadır. İşte tam da bu duruma örnek olarak vereceğimiz hareketleri sizlerde tekrarlıyorsanız eğer vakit kaybetmeden bir an önce uzman bir hekime görünmeniz gerekmektedir. Şimdi sizlere Marifetname adlı eserde geçen seğirtmeler bölümünü paylaşalım.

Baş: Başın tepe noktasından seğirmesi makam ve mevkiden haber verir. Ön kısmının seğirmesi devlet, yan kısmının seğirmesi gerek sol ve de gerek sağ kısım olsun her iki durumda hayra alamettir.

Alın: Alnın sağ kısmının seğirmesi iyi bir yaşama işaret iken solunun seğirmesi  belli bir haberin ulaşacağının habercisidir.

Marifetname Seğirmeler

Kaş: Kaş seğirmesinde her iki tarafta dostluğu ifade etmektedir. Eğer kaş orta kısımda seğirme meydana gelmiş ise sağ tarafı zevk olduğunu sol tarafı ise kadere işaret ettiği bilinmektedir.

Dil: Dilin sağ kısmı seğirmesi halinde hüzün oluşurken solu seğirirse şen’liktir.

Göz: Gözün dış kısımdan seğirmesinde sağda kötülemeye alamet iken solda zînet ifade eder. Gözbebeği seğirmesinde ise sağ kısmı ağrı, sol kısmı ise sevinçtir. Göz kuyruğunun seğirmesi halinde ise sağ kısımda sevinç ve solda ise malın geleceğine işarettir. Gözün hemen altının seğirmesi halinde ise sağ kısımda sevinç durumu söz konusu iken sol kısımda ise hışım (kızgınlık) hakimdir diyebiliriz.

Burun: Sağda tarafın seğirmesi hali kahır (fazlaca üzüntü) sebep olurken solda seğirmesi halinde mevki durumu söz konusu olabilir.

Dudak: Dudağın üst kısmının seğirmesi halinde sağ taraf için rızık hakim iken sol kısım ise şenlik olduğunu ifade eder. Bunun yanı sıra dudak ucu kısmının seğirmesi halinde sağ kısmı için zarar söz konusu iken sol kısımda şenlikler söz konusu olabilir. Dudak altı seğirmeleri için ise hem sağ kısım ve hem de sol kısım için iyi durum söz konusudur.

Çene: Seğirmeye sebep olan çene için ise sağ kısımda iyi yaşayışın hakim olması beklenirken sol kısımda olması halinde güzellik hakimdir.

Kulak: Seğirmesi durumunda hem sağ için ve hem de sol kısım için hoş haberin geleceği işareti söz konusudur.

Boğaz: Boğaz kısmının seğirmesi halinde sağ kısımda mal, sol kısımda ise gam (keder) hakimdir.

Döş: Döş seğirmesi halinde sağ kısımda rızık hakim iken sol kısımda malın geleceğine delalettir.

Dirsek: Dirsek seğirmesi halinde hem sağda ve hem de solda hoş haber gelmesi söz konusudur.

Kol: Kolların seğirmesi halinde sağ kısımda kötüleme söz konusu iken sol tarafta manevi ayıplar bulunmaktadır.

Bilek: Bilek seğirmesi halinde sağ bölümde malın geleceğine işaret iken sol kısımda ise meşakkatler, sıkıntılar ve zorluklar söz konusudur.

Karın: Tam kısmının seğirmesi halinde sağ kısımda birleşme mümkün olacak iken sol kısımda ise istek ve lezzet söz konusudur.

Göbek: Göbek seğirmesi halinde sağ kısımda hüzün oluşması hakim iken sol kısımda ise sürur hakimdir.

Beden: Bedenin bir tarafının seğirmesi du]]> Yüz Seğirmesi https://www.segirme.gen.tr/yuz-segirmesi.html Sat, 01 Dec 2018 13:59:31 +0000 Yüz Seğirmesi, sebepleri arasında stres ilk sırada olsa dahi çoğu yüz seğirmesinin sebebi net olarak bilinmiyor. Doktorlar yüz seğirmesine sebep olarak beyin içinde kimyasal bir bozukluk ortaya çıkaran nörolojik bir durum olan ' Yüz Seğirmesi, sebepleri arasında stres ilk sırada olsa dahi çoğu yüz seğirmesinin sebebi net olarak bilinmiyor. Doktorlar yüz seğirmesine sebep olarak beyin içinde kimyasal bir bozukluk ortaya çıkaran nörolojik bir durum olan ''Tourette sendromu' hastalığını göstermektedirler. Fakat bu hastalık türü oldukça az görülmektedir. Seğirme yüzün yalnızca bir kısmında yada gözlerde ise bu duruma yüz sinirlerinde oluşan sorunlar sebep olabilir. Ancak yine bu gibi problemlerde oldukça az görülür ve yüz seğirme sinin başlıca sebepleri arasında yer almaz.
Tourette Sendromu Ve Yüz Seğirmesi,
Kronik bir bozukluğu olan tourette sendromu bir seneden uzun bir zamandır her gün olan yüz seğirmesi ile başka tiklerle karakterize halinde bir hastalık türüdür. Yüzün seğirme ile birlikte kişi genelde ses çıkarmaktadır. Ses ve seğirme sonrasında rahatlar. Sendrom gece uykusu esnasında görülebilir. Kronik tik bozukluğu durumu normal hayata etki göstermediği sürece bir tedavi istemez. Genelde 8-6 yaş arasında görülür. Zamanla kendiliğinden iyileşir. Daha ileri ki yaşlarda meydana çıkan Tourette sendromu bir ömür boyunca devam da edebilir ve ilaç tedavisi gerektirir. Tourette sendromu beynin kimyasal yapısını etkilemekte olan kalıtsal bir durum olabilir. Tikler hafif olarak başlar şiddetliye kadar değişen sıklıkta ve oranlarda ortaya çıkar.
Hemifasiyal Yüz Seğirmesi,
Sadece yüzün bir bölümünde etkilidir. Tümör, kontrol edilemeyen kasılmalar ve bir sinir hasarı sebebi ile ortaya çıkabilen oldukça az görülen bir durumdur. Tanısı ise yüz sinirlerinde elektriksel aktivitenin ölçüldüğü testler ile beyin filminin incelenmesi ile birlikte konur. Tedavi  yönteminde ise paralize eden ilaçlar ile seğirmeye neden olan sinir üstündeki baskıyı hafifletebilecek cerrahi yöntemler kullanılmaktadır.
Blefarospazm,
Blefarospazm göz etrafındaki kaslarda görülen istemsiz kasılmalardır. Endişe edilecek ciddi bir rahatsızlık değildir. Görme kaybına neden olmaz. Parlak ışığa maruz kalmak, yorgunluk, stres gibi etkenler kasılmaları tetikleyerek şiddetlendirir. Zaman geçtikçe kasılmalar artar ve ancak gece dinlendikten sonra hafifler. Uyku düzenini sağlayabilmek için stres azaltan yöntemler ile kasılmalar azaltılır.
Çocuklarda Yüz Seğirmesi Ve Tikler,
Yüzde seğirme genelde çocukluk döneminde yada daha çok erkek çocuklarında görülür. Yüzde bulunan kasları etkileyen spazmların net bir sebebi yoktur. Strese ve sinire bağlı yüzde tikler oluşmaktadır. Bu tikler yüz kaslarını seğirmesine ek olarak boğaz temizleme yada ses gibi başka belirtiler ile görülebilir. Çocuk uzmanları böyle durumlarda tikin ilerleyip kötüleşmemesi için en azından belli bir zaman görmezden gelinmesi önerilir. Stresin azalmasına göre bu ses ve kasılmalar ile birlikte ortaya çıkan tikler bir kaç ayda tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçer. Ancak geçmez şiddeti artar ise terapi yada ilaç tedavisi kullanılabilir.]]>
Bacak Seğirmesi https://www.segirme.gen.tr/bacak-segirmesi.html Sun, 02 Dec 2018 10:54:24 +0000 Bacak Seğirmesi, Belirli bir kas gruplarının filament veya sinir liflerinin küçük kasılmaları sonucu ortaya çıkan seğirme, bacak, kol ve baş gibi vücudun birçok yerinde olabilmektedir. Özellikle de uzun süre boyunca ha Bacak Seğirmesi, Belirli bir kas gruplarının filament veya sinir liflerinin küçük kasılmaları sonucu ortaya çıkan seğirme, bacak, kol ve baş gibi vücudun birçok yerinde olabilmektedir. Özellikle de uzun süre boyunca hareketsiz kalmanın neticesinde kasların hareket etmemesi ile birlikte bacaklarda seğirme adı verilen istemsiz kas hareketleri meydana gelir. Hayatı boyunca herkesin mutlaka başına gelen bacak seğirmeleri, genel olarak bakıldığında çok ciddi rahatsızlıkların bir belirtisi olarak ortaya çıkmaz. Ancak bazı kişilerde aşırı derecede olan ve uzun süre devam eden bacak seğirmeleri çok ciddi bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Sürekli tekrar eden ve iki günden daha uzun süren bacak seğirmesi durumunda kişi mutlaka doktora gidip ve muayene olmalıdır. Vücudun her yerinde  görülebilen seğirmeler en çok da bacaklarda görülür ve bacak kasların istemsiz olarak kasılması kişide dikkat dağınıklığına sebep olur. Seğirmelerin en çok da bacaklarda görülmesi bacaklarda olan kasların diğer organlarda bulunan kaslara göre daha fazla olmasından kaynaklanır. Bacak seğirmeleri genellikle kişinin gevşediği yada dinlendiği gece saatlerinde kendini gösterir ve gece boyunca devam ederek kişiyi oldukça rahatsız edebilir.


Bacak seğirmesinin nedenleri, bilinmelidir ki tekrarlayan ve uzun süren bacak seğirmeleri farklı rahatsızlıklardan, küçük olan bacak seğirmeleri ise yaşam tarzı ile ilgili sebeplerden kaynaklanmaktadır.

Hareketsizlik, bacak kaslarının uzun süre hareket etmemesinden kaynaklanan bu durum oldukça büyük bir sorun oluşturur. Bu nedenle oluşan bacak seğirmeleri genellikle yavaş hareket eden yada uzun süre hareket etmeyip oturması gereken yaşlı kişilerde görülür. Şayet hareketsizlikten kaynaklanan bacak seğirmeleri yetişkin kişilerde de görülüyorsa bu kişiler genellikle masa başında çalışan kişilerdir. Hareketsizlikten kaynaklanan bacak seğirmeleri bacağın hareket ettirilmesi ve biraz dinlenme ile geçer ve çoğunlukla kısa sürelidir.

Bacak SeğirmesiSinir sistemi hastalıkları, kişinin sinir sisteminde olan birtakım problemler bacak seğirmesi problemini ortaya çıkarır. Bu problemler çoğunlukla beyinden vücuda ulaşan sinirlerde meydana gelen sorunlardır ve  kaslara giden ve hareketi düzenleyin sinyallerin bozulmasına sebep olurlar. Bu durumda kişiyi oldukça zor duruma sokar. Bazı sinir sistemi hastalıklarından kaynaklanan bacak seğirmeleri, hastalığın ilerlemesini önlemek amacıyla mutlaka kontrol altına alınarak muayene edilmelidir.

Psikolojik etkenler, psikolojik nedenlerden kaynaklanan bacak seğirmeleri genellikle gençlerde ve çalışan kişilerde görülür. En çok da stres, sinir ve yoğun yaşanan  duygular nedeniyle olan bacak seğirmeleri kişinin içinde yaşadığı ruh hali sebebiyle oluşur ve bu gibi duygular kasların aşırı derecede yorulmasına sebep olup seğirme durumu oluşturur. Bu gibi durumlarda bacak seğirmesini ortadan kaldırmak için kişi kendini stresten uzak tutmalıdır. Psikolojik etkenlerden kaynaklanan bacak seğirmeleri uzun sürmez ve kişi biraz istirahat ettiğinde kendiliğinden geçer.
 • Aşırı egzersiz yapma 
 • Vitamin eksikliği 
 • Sigara ve alkol kullanımı 
 • Kafein gibi uyarıcılar 
 • Kortikosteroidler ve östrojen gibi ilaçlara vücudunun göstereceği reaksiyon sebebiyle de bacak seğirmeleri olabilmektedir.
Bacak seğirmesinin tanı ve tedasi, doktorunuz bacak seğirmesinin altında yatan sebebi  belirlemek amacıyla tıbbi bir muayene yapararak belirtileri gözden geçirir ve tıbbi  öykünüzü öğrenir. Şikayetin verdiği belirtiler ve fizik  muayeneye bağlı olarak tiroid bezi çalışması ve elektrolit seviyelerini öğrenmek için kan testleri yapabilir. Aynı zamanda sinir ve kas  sistemini kontrol  eden elektromyogram testi gerekli olabilir. 

Bacak seğirmeleri çoğunlukla acil bir durum değildir, seğirmeler kroni]]> Burun Ucu Seğirmesi https://www.segirme.gen.tr/burun-ucu-segirmesi.html Mon, 03 Dec 2018 09:59:37 +0000 Burun Ucu Seğirmesi; Seğirme şeklinde belirtilen damarlarda yer alan atmalar, vücudun herhangi bir kısmında hissedilebilmektedir. Çoğunlukla yüz çevresinde hissedilmekte olan seğirmeler, atardamarın yüz kısmına do Burun Ucu Seğirmesi; Seğirme şeklinde belirtilen damarlarda yer alan atmalar, vücudun herhangi bir kısmında hissedilebilmektedir. Çoğunlukla yüz çevresinde hissedilmekte olan seğirmeler, atardamarın yüz kısmına doğru gitmekte olan sinirler üstünde baskı yapması neticesinde oluşmaktadır. Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen seğirmeler damarların genişlemesinden de meydana gelmektedir. 

Damar genişlemelerinden sebep meydana gelen seğirmelerin birden fazla sebebi olabilmektedir. Özellikle kadınlarda karın ve kasık çevrelerindeki seğirmeler oldukça sık meydana gelmektedir. Bu çevrelerde meydana gelen seğirmeler kadınların hamileliğine işaret etmektedir. Karın çevresinde ve kasık çevresinde oluşan seğirmeler, anne adayı olan kadınların rahminin ve o çevrede bulunan damarların genişlemesi neticesinde meydana gelir. Karın ve kasık çevrelerinde oluşan seğirmeler, ilerlemekte olan günlerde ağrılar ve şiddetli olan sancılar ile devam etmektedir.

Burun Ucu SeğirmesiBurun seğirmesinin sebepleri; 

Karın ve kasık çevreleri haricinde yüz bölgesinde hissedilmekte olan seğirmelere de oldukça sık rastlanmaktadır. Burunda meydana gelen seğirmeler aşırı meydana gelen yorgunluk, stres ve heyecandan sebep meydana gelebilmektedir. Burunda oluşan seğirmeler göz ile görülebilir düzeyde meydana gelebilir. Özellikle aşırı yoğun stresli ve heyecanlı olunduğu zamanlarda kasta oluşan hareketlerin dengesizleşmesi neticesinde burunda seğirmeler oluşur. Aşırı olan yorgunluk halinde ise burun, yüz çevresinde bulunan kasların yorulması ve kas hareketlerinin ağırlaşması neticesinde de burun ve yüz çevresinde seğirmeler oluşabilmektedir.

Burun seğirmesinin tedavisi; 

Burun seğirmesi belirli bir zamanın sonunda tedavisinin yapılmasını gerektirmeden kendi kendine geçmektedir. Bulunulmakta olunan stresli ve heyecanlı ortamdan uzaklaşıldıktan ve aşırı yorgunluk halinde istirahat edilmesinin ardından burunda oluşan seğirmeler kendi kendine geçmektedir.
]]>
Sol Göz Seğirmesi https://www.segirme.gen.tr/sol-goz-segirmesi.html Mon, 03 Dec 2018 18:57:30 +0000 Sol göz seğirmesi; Gözde bulunan kasların istemeden kasılıp gevşemesi durumudur. Hemen hemen her kişi yaşamı boyunca birkaç kez d bu olayla karşıya karşıya kalmıştır. Tıpta göz seğirmesine miyok
Sol göz seğirmesi; Gözde bulunan kasların istemeden kasılıp gevşemesi durumudur. Hemen hemen her kişi yaşamı boyunca birkaç kez d bu olayla karşıya karşıya kalmıştır. Tıpta göz seğirmesine miyokimi adı verilir. Göz seğirmeleri bazen birkaç dakikada yok olurken bazen de aylarca aralıklar ile sürebilir. Göz seğirmeleri oldukça uzun zaman devam ediyor ise doktora başvurulmalıdır. Çünkü sol göz seğirmesinden dolayı başka hastalıklar çıkabilir.

Sol göz seğirmesinin sebepleri;

Stres; Stresin vücutta etki etmediği bir yer yoktur. Özellikle yoğun iş zamanlarında, sınavdan önce yada stres oluşturacak durumlarda karşılaşıldığı zaman sol gözde seğirmeler oluşabilir. Bu tür olaylarda stresin uzunluğuna bağlı olarak farklılaşmakla birlikte çoğunlukla ilk bir hafta içerisinde iyileşme göstermektedir. 

Kafein ve alkol; Kafein ve alkolün oldukça fazla kullanıldığı zamanlarda sol göz seğirmesi sık sık meydana gelebilir. Çünkü bunların içeriğinden dolayı direkt olarak merkezi sinir sistemini etkiler ve buna bağlı olarak ta gözlerde seğirmeler meydana gelebilir. Bu tür olaylarda karşılaşıldığı zaman alkol ve kafein tüketmeyerek bol bol su tüketmek seğirmeyi önleyebilir.

Mineral ve vitaminlerin eksik olması; Göz seğirmesine sebep olabilecek en yaygın olan mineral magnezyum şeklinde bilinmektedir. Geçmek bilmeyen sol göz seğirmelerinde kan testi yaptırarak magnezyum oranları öğrenilebilir. Magnezyum eksikliği görülür ise doktorun vereceği magnezyum destekleme ilacı ile beraber bol oranda magnezyum bakımından zengin olan badem ve ıspanak yenilmesi de oldukça yararlı olur. Magnezyum eksikliğinin haricinde kalsiyum minerali, D vitamini ve B vitaminin eksik olması da sol göz seğirme sebeplerinden biri olabilir.

Sol gözün kuru olması: Uzun zaman televizyon yada bilgisayara bakmak, lens kullanmak, 50 yaşın üstünde olmak ve soğuk olan rüzgara karşı kalmak şeklindeki sebeplerden dolayı göz kuruluğu meydana gelebilmektedir. Göz kuruluğu da sağ göz seyirmesine sebep olabilmektedir. Bu tür olaylarda göz kuruluğuna sebep olan etkenleri yok etmek ve göz damlası kullanmak seyirmenin geçmesine sebep olur.

Sol gözün yorulması: Güneşli olan günlerde çok güneşte kalındığı zaman güneş gözlüğü takmamak, geceleri iyi bir şekilde uyumamak, radyasyona uzun zaman maruz kalmak ve ufak olan bir noktaya dikkatli bir şekilde uzun zaman bakarak o noktaya odaklanmak şeklindeki sebeplerden dolayı sol göz yorgunluğu oluşur. Bu durumun etkisi ile sol göz seğirmesi meydana gelebilir. Bu durumun tedavisi sol gözü dinlendirmek ile olur.

Sol Göz SeğirmesiSol göz alerjisi: Toz ile yada benzeri olan şeyler ile karşı gözlerde alerjinin meydana gelmesi sol göz seğirmelerine sebep olabilmektedir. Bu tür olaylarda doktorun önereceği göz damlasını kullanmak seğirmenin iyileşmesi için yeterli olan bir uygulamadır.
Sol gözde oluşan hastalıklar yada göz numarasının farklılaşmış olması da sol göz seğirmesine sebep olabilmektedir. Bu sebepler ile oluşan seğirmeler çoğunlukla hemen iyileşmeye göstermeyen ve uzun zaman süren seğirme türlerindendir. İlaçlar ise, yan etki şeklinde göz seğirmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple ilaç kullanmaya başlanması ile beraber sol gözde seğirme oluşuyor ise hemen doktora gidilmesi gerekmektedir.  

Sol göz seğirmesinin tedavisi; 

Sol göz seğirmeleri çoğunlukla önemli olan bir hastalığa sebep olmadığı ve kısa zaman içinde kendi kendine iyileştiği için modern tıp bu mevzuda fazla araştırmalar yapılmamıştır. Fakat bazı ipuçları sol göz seğirmesini iyileştirebileceğini göstermiştir. Sol göz seğirmesi sırasında sıcak yada soğuk kompres yapılması göz seğirmesine iyi gelecektir. Kompres seğirmeye sebep olan sinirin yatışmasına sebep olacağı için seğirme]]> Göz Kapağı Seğirmesi https://www.segirme.gen.tr/goz-kapagi-segirmesi.html Tue, 04 Dec 2018 13:55:48 +0000 Göz kapağı seğirmesi, bir çok kişide görülen rahatsız edici bir şikayettir. Çok kişi göz seğirmesi neden olur diye merak etse de, bunu hayra yormaya çalışır ama tam olarak cevap bulamaz. Aslına bakarsanız göz kapa Göz kapağı seğirmesi, bir çok kişide görülen rahatsız edici bir şikayettir. Çok kişi göz seğirmesi neden olur diye merak etse de, bunu hayra yormaya çalışır ama tam olarak cevap bulamaz. Aslına bakarsanız göz kapağı seğirmesi, göz kapağına hareket veren kasların çeşitli nedenlerle istem dışı kasılmasından kaynaklanan bir sorundur ve tıp dilinde buna ''Miyokimi'' denilir. Bazen oldukça sinir bozucu olmasına karşılık, herhangi bir endişe verici bir durum yaratmaz. Göz kapağı seğirmesi nedenleri arasında çoğu zaman, yorgunluk ve mevsime bağlı alerjik faktörlerden kaynaklanır. Bazen bu seğirmeler bazen birkaç seğirme ile geçerse de, bazen günlerce hatta aylarca sürdüğü de olabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, çok uzun süreli ve geçmeyen seğirmeler göz hastalığı belirtisi de olabilmesidir.  Göz seğirmeleri halk arasında, bir çok farklı batıl yorumlara neden olsa da, genelde, sağ göz sağlık sol göz varlık, sağ göz seğirmesi hayır, sol göz seğirmesi şer getirir şeklinde de yorumlanmaktadır. 


Göz Kapağı SeğirmesiGöz seğirmesiinin tıbbi sebepleri,

Stres, vücudumuzda hemen hemen her noktayı etkileyebilir, bunun başında da sinir sistemi gelmektedir. Yoğun iş temposu, sınav heyecanı stresi dönemlerinde çoğu zaman istem dışı kas hareketlerine ve uzun süreli göz seğirmelerine neden olabilmektedir. 

Alkol ve kafein, kafein içeren içecekleri fazla tüketmek ve alkol tüketimi merkezi sinir sisteminin çalışma temposunda bozulmalara neden olabildiği gibi, vücudun çeşitli bölgelerindeki rahatsızlıklarla birlikte göz seğirmelerine de neden olabilmektedir. Bol su içmek ve günlük kafein tüketimini sınırlamak göz seğirmesinde işe yarayabilecek bir yöntemdir. 

Vitamin ve mineral eksikliği, Göz seğirmesinin en temel nedenleri arasında dengesiz beslenme de göz seğirmesinin sebepleri arasındadır. Dengesiz beslenmenin en belirgin örneği magnezyum eksiliği olarak ortaya çıkmaktadır. Magnezyumun yanı sıra D vitamini ve B12 vitamini de göz seğirmesinde başlıca etkenleri arasında yer almaktadır.

Göz kuruluğu, uzun süreli bilgisayara bakmak, lens kullanmak, ileri yaş grubunda bulunmak veya muhtelif ilaçların yan etkileri de göz kuruluğuna neden olabilmektedir. Göz kuruluğu da göz seğirmesinin başlıca nedenlerinden sayılmaktadır.

Göz yorgunluğu, güneşli havalarda fazla durmak, loş ışıkta fazla kitap okuyarak gözleri zorlamak, küçük ekranda görmeye odaklanmak gibi göz kaslarını yoran hareketler göz yorgunluğuna bağlı sepeler de göz seğirmesinin başlıca nedenleri arasındadır. Arada dinlenme molaları vermek göz kapağı seğirmelerini önemli ölçüde azaltmaya yarayacaktır.

Görme kusurları, görme kusurları yaşayanların gözlük numaralarının değişmiş olması veya yeni başlayan görme kusurları da göz kapağı seğirmelerinin sebepleri arasında yer almaktadır. Göz kapağı seğirmesinin görme kusurlarına bağlı olup olmadığını anlamak için mutlaka bir göz hekimine danışmak gereklidir.

Göz alerjisi, göz alerjisi yaşayanların, toz, polen ve benzeri alerjen kaynaklardan oluşan göz kasılmaları sorunları ortaya çıkarmaktadır. bunun önüne geçmek için anti alerjen göz damlaları kullanmakla geçmesi muhtemeldir.
]]> Karında Seğirme Nedenleri https://www.segirme.gen.tr/karinda-segirme-nedenleri.html Wed, 05 Dec 2018 10:37:58 +0000 Karında Seğirme, Karında seğirme durumu çoğu zaman hamilelik belirtisi olarak kendini göstermektedir. Gebelikte ilk belirtiler ile ilk aylarda şüphe uyandıran bulgular arasında halsizlik, baş dönmesi, kusma ve m

Karında Seğirme, Karında seğirme durumu çoğu zaman hamilelik belirtisi olarak kendini göstermektedir. Gebelikte ilk belirtiler ile ilk aylarda şüphe uyandıran bulgular arasında halsizlik, baş dönmesi, kusma ve mide bulantısı ile birlikte karında seğirme de görülür. Genel olarak hamileliğin 3-4. aylarında rastlanılan halsizlik, yorgunluk ve kusma belirtileri ilk dört ayın sonucunda da yerini daha başka belirtilere bırakmaktadır.

Karında Seğirme NedenleriKarında Seğirme Neden Olur

 • Karında ezilme veya sert bir darbe sebebi ile dokuda veya kaslarda hasar nedeniyle de karında seğirmeler ortaya çıkabilir. Kişinin karın bölgesinde sürekli atan bir cisim varmış hissi vardır.
 • Karın bölgesinde ortaya çıkan sinirsel bir bozukluktan dolayı olmaktadır.
 • Böyle bir durumda en büyük sebeplerin arasında hamilelik belirtisi olmaktadır.
Hamilelik döneminin onuncu haftasında karında seğirme karın karın kasları ile pelvik kaslarının da büyüyerek genişlemesi durumunda anne karnının da giderek büyümesi sebebi ile uzar ve genişler. Uzayan bu kaslarda doğal olarak gerginleştiği için ara, ara karın bölgesinde seğirmeye neden olabilir. Bu durum aynı zamanda da hamilelikte karın kaslarının oldukça fazla kasılması ve büyümesi ile de idrar torbasında baskı artışına sürekli idrara çıkamaya yol açar. Karın bölgesinde hissedilen bu seğirmeler bir müddet sonra karının sertleşmesine ve kişinin karın bölgesinde sancı artışı ile ağrı artışına sebep olmaktadır. Bu durum zamanla da kasık ağrılarının ortaya çıkmasına ve artmasına neden olur. Karında seğirme hissi gibi bir rahatsızlığınız var ise en kısa zamanda gebelik testi yaptırmanızı ve bununla net bir sonuç alamayacağınız için uzman bir doktora başvurmalısınız.
]]> Kas Seğirmesi https://www.segirme.gen.tr/kas-segirmesi.html Wed, 05 Dec 2018 20:34:10 +0000 Kas Seğirmesi: yalnız tek bir motor sinirinin bağlı olduğu tek bir minik kas grubunda meydana gelir. Bu konum kas seğirmesini kas kramplarından ayırır. Kramplarda belirli bir alanda çoklu kaslar aynı anda etkilenirken kas seğirmes Kas Seğirmesi: yalnız tek bir motor sinirinin bağlı olduğu tek bir minik kas grubunda meydana gelir. Bu konum kas seğirmesini kas kramplarından ayırır. Kramplarda belirli bir alanda çoklu kaslar aynı anda etkilenirken kas seğirmesinde bu şekilde değildir. Kas seğirmeleri herhangi bir yerde ve herhangi bir iskelet kasında oluşabilir. Bazen sinir sistemi bozuklukları nedeni ile ortaya çıkabilirken çoğu durumda ise vücudun düzgüsel bir tepkisi olarak meydana gelir. Aşırı stres yada anksiyete kas seğirmesi deneyiminin sıklığını artırabilir. Nadir de olsa kas seğirmeleri yaşamı tehdit eden nedenlerden kaynaklanabilir. Kas seğirmesi nedenine bağlı olarak değişik belirtiler meydana getirebilir. Kaslarda vücut ağrıları, yorgunluk ve kas krampları çoğunlukla karşılaşılan diğer belirtilerdir. Bunun haricinde kas seğirmesi ile birlikte ortaya çıkan bazı emareler yaşamsal önem taşıdığından dikkat edilmelidir. Uyartıların azalması yada olmaması, bilinç değişiklikleri yada tepkisizlik, konuşma bozukluğu yada konuşamama, yüksek ateş, felç veya vücudun bir bölümünü hareket ettirme de engel, vücudun bir tarafında ani güçsüzlük yada uyuşma acil ortamda değerlendirilmesi gerekmektedir. Kas seğirmesi tek bir motor sinirdeki etkinin sebebi ile istemsiz kas kasılmalarını ifade eder. Kas seğirmesi çoğu zaman vücutta gerçekleşen naturel bir vaka dır. Fakat yine de, her zaman bu kadar masum olmayabilir.

Kas SeğirmesiKas Seğirmesinin Yaygın Nedenleri,
 • Vücudun susuz kalması (yaşamı tehdit edebilecek ölçüde sıvı ve elektrolit yitirilmesine neden olabilir)
 • Egzersiz yapılması
 • Vitamin eksiklikleri
Kas Seğirmesinin  Ciddi Yada Yaşamı Tehdit Eden Nedenler,
 • Amyotrofik lateral skleroz (ALS) (kas güçsüzlüğü ve sakatlık nedeni olan ağır nöromüsküler hastalık)
 • Müsküler distrofi (kalıcı kas dokusu ve kas güçsüzlüğüne yol açan ilerleyici kalıtsal hastalık)
 • Guillain-Barre sendromu (bağışıklık sisteminin rahatsızlığından kaynaklanan sinir hastalığı)
 • Parkinson hastalığı (hareket ve koordinasyonu bozan beyin hastalığı)
 • Organofosfat şeklinde zehirler
 • Myastenia gravis (Kas güçsüzlüğüne neden olan otoimmün nöromüsküler bozukluk)
 • Kuduz dur.
]]>
Seğirme https://www.segirme.gen.tr/segirme.html Wed, 05 Dec 2018 21:39:29 +0000 Seğirme, günümüzde genç ya da yaşlı, tüm her herkeste ortaya çıkabilecek bir durumdur. Seğirme, direk olarak insanlarda kaslar üzerinde görülen bir durumdur. Birçok farklı nedeni olduğu düşünülse bile bu olayın net olarak Seğirme, günümüzde genç ya da yaşlı, tüm her herkeste ortaya çıkabilecek bir durumdur. Seğirme, direk olarak insanlarda kaslar üzerinde görülen bir durumdur. Birçok farklı nedeni olduğu düşünülse bile bu olayın net olarak nedeni bilinmemektedir. Seğirme, direk olarak insanlardaki sinir lifi ya da filamentlerinin küçükte olsa meydana gelen kasılma durumlarından dolayı ortaya çıkar. Bu kasılmalar kişiden son derece bağımsız bir şekilde ortaya çıktığı için kişi istese de istemese de bu seğirmelere maruz kalacaktır. Seğirme, insan vücudunda kas bulunan her yerde ortaya çıkabilecek bir durumdur. Fakat vücudun her yerinde kas bulunmasına rağmen seğirme en çok göz ve bacaklarda meydana gelir. Meydana gelen seğirmeler çok küçük olduğu için birçok zaman kişi sadece kendisi bu durumun farkına varır. Günümüzde her on kişide görülen seğirme durumunun sekizi zararsızdır. Diğer kalan iki kişideki seğirme sorunu ise bir hastalık belirtisine bağlı olarak oluştuğu için bazı riskler taşır. Bu şekilde seğirmeler bazen bir hastalık belirtisi olabildiği için insan hayatında yer alan seğirme durumları eğer belli bir süreyi aşkın bir şekilde meydana geldiği zaman kesinlikle uzman bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Seğirmelerden kurtulabilmek için bu duruma neden olan ve en alttan bu durumu ortaya çıkan nedeninin bulunarak ortadan kaldırılması gerekecektir. Bu nedenle bazen fiziksel değil, psikolojikte olabilir. 

Özellikle göz seğirmesinde bazı insanlarda göz tamamen kapanıp açılacak şekilde seğirme problemleri ile karşı karşıya gelir. Bu gibi durumlarda gözde oluşan seğirmenin nedeni tam olarak anlaşılmaya çalışılır. Bunun için ciddi bir muayeneye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum bazen sinir sistemine bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle beraberinde çok fazla belirtiyi ortaya çıkarabilir. 
 
SeğirmeSeğirme belirtileri ve seğirmeden kaynaklanan belirtiler,
 • Seğirme durumunda kişide ortaya çıkacak olan ilk belirti, vücut üzerinde herhangi bir noktada kasların hızlı hızlı atmasıdır. Bu durum sanki bir atardamar varmış gibi hızlı bir şekilde meydana gelir ve genellikle kısa süreli olarak etki gösterir. Yaklaşık 3-5 saniye kadar sürse bile kişideki etkisi sık sık ortaya çıkar.
 • Seğirme olan insanlarda vücut ağrısı da ortaya çıkabilir. Özellikle bu seğirme, herhangi bir kas hastalığı nedeniyle oluşuyorsa kas ağrıları bu uruma eşlik edebilecek en önemli belirtilerden biridir. 
 • Seğirme olan insanlarda seğirmeye neden olan problem, kişide sık sık kas kramplarının meydana gelmesine de neden olabilmektedir. Meydana gelen kas krampları, kişilerde son derece acı verici olduğu için ciddi problemlere neden olmaktadır.
 • Bunların dışında insanlarda yüksek ateş, vücudun belli bir bölümünü hareket ettirememe, konuşma bozukluğu, uyuşma, güçsüzlük ve tepkisizlik gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda acilen en yakın sağlık kuruluşuna giderek tedavi olmanız, sizleri çok büyük sıkıntılardan kurtaracaktır. 
Seğirme neden kaynaklanır ve nedenleri nelerdir

Seğirme, insanlarda en çok vücutta meydana gelen vitamin eksiklikleri nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle genel olarak çocuklarda ortaya çıkan seğirme, vitamin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bol bol vitamin alarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Bunun yanı sıra seğirme sorunlarının oluşmasına neden olan bir diğer etken insanlarda vücudun aşırı susuz kalmasıdır. Bu gibi durumlarda başta kaslar olmak üzere tüm vücut bu durumdan etkileneceği için seğirme sorunu de ortaya çıkabilir. Bazı insanlarda gün içerisinde aşırı bir şekilde spor yaparak vücuttaki kaslarını yorarlar. Bu durumlarda belli bir süre sonra ciddi bir şekilde seğirme problemiyle karşı karşıya kalırlar. 
]]>
Sağ Göz Altı Seğirmesi https://www.segirme.gen.tr/sag-goz-alti-segirmesi.html Thu, 06 Dec 2018 14:40:30 +0000 Sağ Göz Altı Seğirmesi, Çoğu zaman kişilerin gözlerinde devamlı bir damar atması ve tik gibi durum hissedilebilir. Bu duruma halk arasında göz seğirmesi denir. Göz seğirmesi sırasında kötü bir haber alınacağına dair Sağ Göz Altı Seğirmesi, Çoğu zaman kişilerin gözlerinde devamlı bir damar atması ve tik gibi durum hissedilebilir. Bu duruma halk arasında göz seğirmesi denir. Göz seğirmesi sırasında kötü bir haber alınacağına dair batıl bir inanç vardır. Sağ göz altı seğirmesinin tabi ikide bunla hiçbir ilgisi yoktur. Yalnızca tıbbi bir olaydır.

Sağ Göz Altı Seğirmesi Neden Olur
Sağ göz altı  seğirmesi sol gözde de görüldüğü gibi aslında gözlerde bulunan kasların irade dışında kasılması olayıdır. Çoğu zaman endişeye gerek duyulmayan bazen de oldukça önemli bir hastalığında belirtisi olarak gözlemlenebilir. Bu durum genelde aşağıda belirtilen nedenlerden dolayı görülmektedir.
 • Sinirlilik hali
 • Aşırı stres
 • Yorgunluk
 • Oldukça fazla telefon, televizyon ve bilgisayar ekranına bakmak
Sağ göz altı  seğirmeleri genellikle ciddi hastalık habercisi olarak bilinmektedir. Sağ göz altı seğirmelerin de hastalık olarak ise diskinezi ve blefarospazm olarak bilinen hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıklar özellikle sağ göz altı  seğirmesi ile görülen hastalıklardır. Birde gözün sürekli seğirmesi durumu vardır. Bu durum ise blefarospazm hastalığı olarak bilinmektedir. Bu tür sağ göz seğirmeleri çok önemli bir hastalık habercisi olmamakla birlikte kişilerde sürekli gözün seğirmesi rahatsızlık vermektedir. Sağ göz altı seğirme hastalıklarından en önemlisi ise diskinezi olarak bilinen hastalıktır. Diskinezi nörolojik bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu hastalık sırasında göz kaslarının zayıflaması veyeteri kadar göz fonksiyonlarının yerine getirememesi yaşanmaktadır. Bu durumda gözlerde miyoklunuz diskinezi hastalığının oluşması söz konusudur. 

Sağ Göz Altı SeğirmesiSağ Göz Altı  Seğirmesi Tedavisi
Sağ göz altı seğirmesi özellikle kişilerin aşırı derecede uykusuz kalması ve gözlerin çok fazla yorulmasından meydana gelen bir rahatsızlık durumu olarak bilinmekte ve genellikle kendiliğinden zaman içerisinde geçme durumu söz konusudur. Aşırı uykusuzluk ve yorgunluk sebebi ile oluşan sağ göz altı seğirme rahatsızlığı gözlerin dinlenmesi ile geçebilen bir tür rahatsızlıktır. Bu tür hassas durumlarda ışıktan ve güneşten bir süre uzak durulduğu sürede de sağ gözde görülen seğirmenin geçmesi de söz konusudur. Ancak bütün yapılan bu uygulamalar sonucunda sağ göz altında  görülen seğirme geçmiyor ve göz kapakları kapanmıyor ve göz seğirmeleri kişileri rahatsız edici bir boyut almış ise hemen uzman bir göz doktoruna başvurulmalı ve doktor tarafından tavsiye edilen ilaçlarla hastalık kontrol altına alınmalıdır. Sağ göz altı  seğirmeler ine alternatif tedavi olarak hastanın beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmeli ve çeşitli değişiklikler yapılarak kontrol altına alınması da söz konusudur. Beslenme özellikleri olarak kişilerin balık, ayçiçeği ürünleri, kırmızı et ve çeşitli tahıllar tüketilmesi sağ göz altında  meydana gelen seğirmenin iyileşmesine yardımcı olacaktır. Sağ göz altı  seğirme hastalığında yapılması gereken en önemli durum ise hastalığın takip edilmesi ve tedavi sürecinin kontrol altında tutulması çok önemli olacaktır.
]]>
Göz Altı Seğirmesi https://www.segirme.gen.tr/goz-alti-segirmesi.html Fri, 07 Dec 2018 10:13:22 +0000 Göz Altı Seğirmesi, İnsanların çoğunluğu göz altı seğirmeleri durumundan şikayetçi olmuştur. Göz altı seğirmesi rahatsızlığı, göz kaslarının istem dışı bir şekilde kasılıp gevşemeleri olarak tanımlanır. Bu rah Göz Altı Seğirmesi, İnsanların çoğunluğu göz altı seğirmeleri durumundan şikayetçi olmuştur. Göz altı seğirmesi rahatsızlığı, göz kaslarının istem dışı bir şekilde kasılıp gevşemeleri olarak tanımlanır. Bu rahatsızlığın tıp dilindeki adına ''miyokimi'' denir. Bu rahatsızlık sinir bozucu bir şey olmasına karşın bir şekilde bu göz altı seğirmesi durumunun genel olarak ciddi bir sebebi yoktur. Yorgunluk hissi veya mevsimsel olarak gerçekleşen alerjiler gibi faktörler göz altı seğirmesi rahatsızlığının oluşmasına sebep olan en yaygın durumlardır. Bu düzensiz olarak gerçekleşen tek taraflı kasılmalar bazı zamanlarda birkaç dakika içerisinde kendiliğinden kaybolup gider, ama bazı durumlarda günlerce hatta aylarca devam ettiği bile görülmüştür. Bunlar gibi uzun süreli olan seğirmeler kesinlikle ihmal edilmeyip tedavi altına alınması gerekir çünkü bunun gibi durumlarda bazı göz hastalıkları gerçekleşebilir.

Yorgunluk hissi, fazla kafein tüketimi ve fazla stres durumu, çabuk sonlanan bir göz altı seğirmesi rahatsızlığında ilk şüpheliler olarak bilinirler. Daha ciddi olan seğirme rahatsızlıklarında ise göz korneasında yada göz kapağının iç kısmında iltihap oluşumundan veya tahrişten şüphelenilebilir. Bu tip ciddi seğirmeler de zaman içerisinde göz kapağının tamamen kapanmasına yol açabilir. Şuan burada her ne kadar göz altı seğirmesi rahatsızlığının nedenlerini sıralamış olsak da, göz altı seğirmesi durumlarının bir kısmında hiçbir sebep bulunamadığını da bilmemiz gerekir.

Göz Altı SeğirmesiGöz altı seğirmesi rahatsızlığının nedenleri

Halk arasında bu rahatsızlık birçok batıl inançlarla bağlanıp bir çok farklı sonuç ortaya çıkarılmıştır. Örnek olarak; bir inanca göre sağ göz sağlık, sol göz ise varlık anlamına gelir. Bazen de sağ göz hayır, sol göz şer denir. Ama tıbbi bir açıdan bakıldığı zaman görülüyor ki göz seğirmesi rahatsızlığının bu batıl inançlardan çok daha farklı sebepleri vardır. 
Bu sebepleri:
 • Gün içerisinde üzerimizde taşıdığımız stres
 • Kafein ve alkol tüketiminin abartılması
 • Mineral ve kalsiyum eksikliği oluşması
 • Göz kuruluğu rahatsızlığı
 • Gözlerde oluşan yorgunluk hissi
 • Gözlerdeki alerjik reaksiyonlar
 • Bazı ilaçların yan etkileri olarak sıralayabiliriz.
Göz altı seğirmesi rahatsızlığı nasıl geçer
Çoğu kez bu göz altı seğirmesi durumunun neden kaynaklandığı bilinmez ve genel olarak kendiliğinden bir süre sonra geçtiği için de modern tıp bu konu üzerinde yoğunlaşmamıştır. Göz altı seğirmesi rahatsızlığını durdurmanın en iyi yolu kasılma gerçekleşirken müdahale etmektir. Bunu yapmak için de sıcak veya soğuk kompres işe yarayabilir. Göze uygulanan kompres, seğirmeyi gerçekleştiren aktif sinirin yatışmasına yardımcı olabilir. Göz seğirmesi rahatsızlığını durdurmak için bir de tonik içilmesi önerilmektedir. Tonik sanılanın aksine, alkollü değildir ve soda benzeri mineralli bir içecektir.İçerisinde bulunan kinin maddesinin göz seğirmesi rahatsızlığına iyi gelebileceği düşünülür.
]]>
Bacakta Damar Seğirmesi https://www.segirme.gen.tr/bacakta-damar-segirmesi.html Sat, 08 Dec 2018 04:28:48 +0000 Bacakta damar seğirmesi, kol ve bacak dahil vücudun çeşitli bölgelerinde seğirme olabilmektedir. Bir kere dahi olsa herkeste meydana gelebilmektedir. Uzun süre hareketsiz kalmaktan dolayı el, kol veya ayaktaki kasların kasılıp istem Bacakta damar seğirmesi, kol ve bacak dahil vücudun çeşitli bölgelerinde seğirme olabilmektedir. Bir kere dahi olsa herkeste meydana gelebilmektedir. Uzun süre hareketsiz kalmaktan dolayı el, kol veya ayaktaki kasların kasılıp istemsiz hareketi sonucu seğirme denilen olay meydana gelmektedir. Bu durum kişiler de dikkat dağınıklığına ve psikolojik etkilere sebep olabilmektedir. Masa başında çalışan kişilerde gün içerisinde hareketsiz kalmaktan dolayı kasılmalar olabilmektedir. Bunun için düzenli spor ve egzersiz yapılmalıdır. Seğirme vücudun bir çok yerinde görülse de en çok bacakta olmaktadır. Genel olarak bacak seğirmeleri ciddi rahatsızlıklar meydana getiren problemlerin belirtisi değildir. Fakat çok şiddetli bacak seğirmesinde ciddi durumlar meydana gelmektedir. Özellikle 2 günden fazla süren seğirmeler de mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Çünkü bu seğirmeler çok farklı nedenlere bağlı olabilmektedir. Hem yetişkinler de hem de çocuklarda da görülmekte olan bacak seğirmeleri çoğunlukla yaşlılarda görülür. 

Bacakta Damar SeğirmesiBacakta damar seğirmesi neden olur
Bacak seğirmesi genellikle çok önemli olmasa da bazı durumlarda ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Üç şekilde bacakta damar seğirmesi meydana gelebilmektedir. Hareketsizlik, sinir sistemi problemleri, psikolojik nedenlerden dolayı olan seğirmelerdir. Hareketsizlik, uzun süre hareketsizlikten kaynaklı bacak kasları kasılmaya ve istemsizce seğirmeye başlamaktadır. Özellikle yaşlılar yavaş hareket ettiklerinden dolayı bu kasılmalar daha fazla görülmektedir. Sinir sistemi rahatsızlıkları, bu durum daha çok gençler de ve orta yaşlılar da görülmektedir. Bacakta damar seğirmesi daha çok sinir sistemi ve stresle alakalı olduğundan kişinin direk içinde bulunduğu durum bu tarz  sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir. Stresten kurtulmanın yollarını bulmalı motive edici ve daha geniş düşünmenizi sağlayacak aktiviteler bulunmalıdır. Çünkü kişinin psikolojisi birçok sağlık problemini de beraberinde getirmektedir. İşte bu üç neden bacakta damar seğirmesine neden olabilmektedir. Bu gibi durumların nedenleri basit gibi görünse de ilerlemesi halinde ciddi problemlere sebep olabilir. Bu problemler uygun tedavi yöntemiyle problem olmaktan çıkarak normal hale gelebilirler. Psikolojik sebeplerden dolayı bacakta damar seğirmesi durumlarında hekimin iyi seçilmesi önemlidir. Çünkü hekim kişiyi çok farklı ve yanlış yollara da çekebilir. 
]]>
Damar Seğirmesi https://www.segirme.gen.tr/damar-segirmesi.html Sat, 08 Dec 2018 04:48:59 +0000 Damar Seğirmesi, rahatsızlığı, genel olarak çok sık rastlanan bir hastalık türüdür. Damar sertleşmesi durumu da, damar seğirmesi olarak tabir edilebilir. Damar seğirmesi durumu, genel olarak damarlarda oluşan tıkanıklıklar s Damar Seğirmesi, rahatsızlığı, genel olarak çok sık rastlanan bir hastalık türüdür. Damar sertleşmesi durumu da, damar seğirmesi olarak tabir edilebilir. Damar seğirmesi durumu, genel olarak damarlarda oluşan tıkanıklıklar sebebiyle meydana gelirler. Bu durum gibi damar tıkanıklıkları sebebiyle oluşan damar seğirmeleri insan vücudu için büyük risk teşkil etmektedirler. Ama bu damar seğirmesi rahatsızlığı, bazı zamanlarda sağlıklı olan kişilerde de meydana gelebilir. Bu durumda ise damar seğirmesi, çoğu zaman hareketsiz kalmış olmaktan veya vücudun hep aynı bölgesine basınç uygulanması sonucu gerçekleşir. Hareketsiz kalma sonucu gerçekleşen damar seğirmeleri kısa süreli olup bir süre sonra kendiliğinden geçer. Vücudun hep aynı bölgesine uygulanan basınç ise sonucunda geçici olarak bir damar tıkanıklığına sebep olduğu için damar seğirmesi durumu gerçekleşir.

Damar SeğirmesiDamar seğirmesi rahatsızlığından korunmak için:
Vücudun hareketsiz bir şekilde uzun süre beklemesi sonucu oluşan damar seğirmeleri durumunda korkacak hiçbir şey yoktur. Düzenli bir şekilde spor ve egzersiz yapmak, sizin bu damar seğirmesi durumundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Düzenli olarak yapılan bir spor hem bir yandan bütün damarların sağlığını korurken, bir yandan da damar seğirmesi rahatsızlığının önüne geçer. Gün içerisinde yapılan egzersizler ve yürüyüşlerde, damar seğirmesi rahatsızlığının oluşmasına engel olur. 

Koroner bir damar tıkanıklığı gibi ciddi bir sorun da damar seğirmesine sebep olabilir. Koroner türde olan damar tıkanıklıkları sırasında gerçekleşen damar seğirmesi durumu, göğüs kafesi ve çevresinde oluşan bir ağrıya sebep olabilir. Bu ağrılar da genel olarak kişinin nefes alıp vermesini zorlaştırabilir. Göğüs kafesinde meydana gelen bu ağrılar sonucu kişi kalp krizi geçirme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu şekilde ciddi bir damar seğirmesi sorunu ile karşı karşıya gelen kişilerin acilen uzman bir doktora başvurup tedavi edilmesi gerekir.
]]>
Göz Seğirmesi https://www.segirme.gen.tr/goz-segirmesi.html Sat, 08 Dec 2018 23:24:37 +0000 Göz seğirmesi, insanlarda sık sık karşılaşılan ve aslında çok ciddi rahatsızlıklara neden olmayan bir durumdur. Bu durum direk olarak göz ve göz etrafında bulunan kasların kendiliğinden hızlı bir şekilde kasılmasından kay Göz seğirmesi, insanlarda sık sık karşılaşılan ve aslında çok ciddi rahatsızlıklara neden olmayan bir durumdur. Bu durum direk olarak göz ve göz etrafında bulunan kasların kendiliğinden hızlı bir şekilde kasılmasından kaynaklanmaktadır. Bu kasılma hem sağ göz üzerinde hem de sol göz üzerinde meydana gelebilmektedir. Fakat göz seğirmesi genellikle tek gözde meydana gelir. Eğer sizlerde seğirme her iki gözünüzde aynı anda görülüyorsa ve bu durum 48 saati aşkın bir süredir sizlerde etkiliyse bu durumda uzman bir doktora görünmenizde fayda vardır diyebiliriz. Çünkü bazı kas hastalıklarında vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi gözlerde de seğirme meydana gelebilir. Bu nedenle her iki gözde ortaya çıkan seğirme bu gibi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Fakat bilinmelidir ki göz seğirmesi genellikle nedeni bilinmeyen sebeplerden dolayı ortaya çıktığı iççin birçok zaman kas hastalığına bağlı olarak ortaya çıkmamaktadır. Günümüzde kadar göz seğirmesi hakkında çok büyük araştırmalar yapılmıştır. Fakat tüm bunlara rağmen bu durumun kesin nedenine saptanamamıştır. Fakat yapılan araştırmalar sonrasında insanlarda bazı durumların göz seğirmesinin görülme ihtimalini arttırdığı kanısına varılmıştır. Göz seğirmesi, tamamen kişinin iradesi dışında meydana gelir. Birçok göz seğirmesi dışarıdan bakanlar tarafından fark edilmez. Fakat bazı insanlarda göz seğirmesi aşırı bir hal almışsa bu durumda göz seğirmesi çok daha şiddetli bir hal alarak dışarıdan daha net bir şekilde görülebilmektedir. Günümüzde "Blefarıspasm ve Diskinezi" adındaki iki hastalıkta da göz seğirmesi problemi meydana gelmektedir. Bu iki hastalık da aslında insanlar için ciddi bir hastalıktır. 

Göz SeğirmesiGöz seğirmesine etki edebilecek durumlar:
 • Aşırı stres: Günümüzde özellikle aşırı iş yükü ve aynı zamanda sınavlı eğitim sistemi nedeniyle insanlarda sürekli olarak stresli durumlar meydana gelmektedir. Bilindiği gibi aşırı stres, insan vücudunda çok ciddi durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum göz seğirmesi üzerinde de etkin bir rol oynar. Göz seğirmesi sorunu yaşıyorsanız, kendinizi oldukça stresten uzak tutmalısınız.
 • Aşırı sinirlilik: Aşırı sinirlenen insanlarda başta göz seğirmesi olmak üzere vücuttaki birçok kasta seğirme meydana gelebilmektedir. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu durum hemen hemen her insanda meydana gelir. Bu gibi durumlarda kendinizi sakinleştirmeye çalışarak göz seğirmesine engel olun. Zaten eğer göz seğirmesi bu nedene bağlı olarak meydana geliyorsa bir süre sonra kendiliğinden geçecektir. 
 • Aşırı ekranlı aletlere bakmak: İnsanlarda ve özellikle de bilgisayar başında çalışan insanlarda meydana gelen bu durum, göz seğirmesi sorununda önemli rol oynamaktadır. Göz seğirmesi, kişinin uzun süre bilgisayara ya da diğer ekranlara bakması nedeniyle çok sık karşılaşılır. Bu durum sürekli bilgisayar başında oyun oynayan çocuklarda da meydana gelebilir. 
 • Yorgunluk: İnsanlarda hem göz yorgunluğu hem de fiziksel yorgunluk, göz seğirmesi probleminde çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle özellikle akşam saatlerinde meydana gelen göz seğirmesi, sizler için çok büyük tehditler açığa çıkarmaz. 
Göz seğirmesi nasıl tedavi edilir
Normal insanlarda göz seğirmesi sorununda herhangi bir tedavi yönteminin kullanılmasına gerek yoktur. Çünkü bu durum insanlarda çok büyük rahatsızlıklara neden olmaz. Fakat bazı insanlarda göz seğirmesi kronik bir hal alarak her sinirlenmede ya da diğer zamanlarda kendiliğinden ansızın ortaya çıkarak sorunlara neden olur. Üstelik bu şekilde ortaya çıkan göz seğirmesi sorunlar zamanla kişilerde artarak dışarıdan da belirgin bir hale gelir. Bu durumda göz seğirmesi sorununun tedaviye ihtiyacı olabilir. Tedavi olarak bu durum için bazı ilaç tedavileri yapılabilmektedir. Yapılan ilaç tedavisinde, hasta bu tedavileri tam olarak uyguluyorsa sorun bir süre sonra kendiliğinden ortadan kal]]> Parmak Seğirmesi https://www.segirme.gen.tr/parmak-segirmesi.html Sun, 09 Dec 2018 06:39:25 +0000 Parmak seğirmesi: Parmaklarda istemeden meydana gelen seğirmeler, acı oluşturmayan fakat insana huzursuzluk veren hatta insanın sinirlerini bozan bir olaydır. İnsanın istemeden seğiren, katılan yada titremekte olan parmakları kulla Parmak seğirmesi: Parmaklarda istemeden meydana gelen seğirmeler, acı oluşturmayan fakat insana huzursuzluk veren hatta insanın sinirlerini bozan bir olaydır. İnsanın istemeden seğiren, katılan yada titremekte olan parmakları kullanmış olduğu ağır antibiyotiklerin yan etkisi sebebi ile meydana gelebilir. İnsanlar arasında parmak seğirmesinin altında yatan sebep olarak parmak çıtlatma olduğu şeklinde bilinmektedir. Birden fazla insan parmak çıtlatmayı alışkanlık haline getirse de aslında oldukça zararlı bir durumdur. Eklemlerde deformasyona ve eklemlerin zorlamasına sebep olmaktadır. Alışkanlıktan daha fazla romatizmal olan hastalıklar parmakta çıtlatma isteğine sebep olur.

Parmaklarda seğirme sorunu; Bu durum çoğunlukla kullanılmakta olan bazı tür ilaçların yan etkisi ile meydana gelir. Özellikle de psikolojik olan rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmakta olan antidepresan cinsi ilaçların yan etkisi ile olduğu görülmüştür. Vitamin ilaçlarının uzun bir zaman kullanılması ve tiroit ilaçları da parmak seğirmesine sebep olmaktadır. Bu tür ilaçlar mutlaka uzman doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekmektedir. Bununla beraber uyku ilaçları da doktor tavsiye etmeden ve kontrolsüz bir biçimde fazla dozda kullanıldığı zaman aynı biçimde parmaklarda seğirme meydana gelebilir.

Parmak SeğirmesiParmaklardaki seğirmenin nedenleri; Parmaklarda seğirme sinir sıkışması ile ilgili meydana gelebilir. Elinizde bulunan kasların emek harcaması ve duyusunun algılanması 3 adet sinir aracılığı ile meydana gelmektedir. Bu tür sinirlerin en büyük olanı ise median siniridir. Median siniri el bileğinin ortasında ve el ayasının bulunduğu yüz çevresinde bir tünel içerisinden avucun iç kısmına girer. Bu sinirin tünel içerisinde sıkışmasına Karpal tünel sendromu adı verilir. Sinirin tünel içerisinde sıkılması yada tünelin genişlemesi ile tazyikin çoğalması sebebi ile parmaklarda seğirme meydana gelir.

Parmak seğirmesinin sebepleri; Kuvvetli olan antidepresanlar, sinirlerde oluşan sıkışma, kaslarda oluşan yırtılma, parmakları burkma ve incinme, yüksek olan kolesterol, parkinson hastalığı parmaklarda ve ellerde seğirme, kasılma yada titremeye neden olur. Her ne kadar yaşlı olan insanlarda meydana gelse de günümüzde genç olan insanlarda da görülmektedir. Bu sebepten dolayı ciddi olan bir rahatsızlığa sebep olmadan hemen uzaman doktora başvurulmalıdır.
]]>
Sürekli Göz Seğirmesi https://www.segirme.gen.tr/surekli-goz-segirmesi.html Sun, 09 Dec 2018 13:36:23 +0000 Sürekli göz seğirmesi, Göz seğirmesi, göz kapağının belli bir sebepten dolayı kişinin elinde olmadan istem dışı olarak gelişen dışa doğru atma durumuna verilen addır. Göz kapağındaki sinir damarları bazı durumlarda kas Sürekli göz seğirmesi, Göz seğirmesi, göz kapağının belli bir sebepten dolayı kişinin elinde olmadan istem dışı olarak gelişen dışa doğru atma durumuna verilen addır. Göz kapağındaki sinir damarları bazı durumlarda kasılmalar yaşar ve dıştan da bakıldığı zaman göz kapağında dışa doğru bazı atmalara meydana gelir. Bu durum bazen kısa süreli olarak devam eden bir süreç olsa da bazı durumlarda ise sürekli bir şekilde devam edebilir. Belli aralıklarla kendini bazı durumlarda gösteren göz seğirmesi bazen çok önemli sorunlar teşkil etmeyebilir. Ancak sürekli göz seğirmesi olayının meydana gelmesinde kişi bu durumu hafife almayıp vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında uygun olan tedaviyi olmalıdır. Bazı durumlarda göz seğirmesi karşıdan bakıldığı zaman kendini net bir şekilde gösterebilir ancak bazı durumlarda ise kişi sadece kendisi  bu durumu hisseder ve dıştan bakıldığı zaman belli edemez. 

Göz seğirmesi ortaya çıkmaya başladığı zaman kişinin göz bebeğinde küçülme meydana gelir ve sinir damarlarında ki sıkışma durumundan dolayı bir şey pompalanır gibi pompalanma olur. Bu durum bazen beş dakika kadar sürerken bazı durumlarda günlerce hatta haftalarca sürebilir. Bazen basit gibi bir durum olarak görünse de göz seğirmesi sürekli bir şekilde devam ediyor ise vücudun her hangi bir yerinde bir sorun olduğunun belirtisi olarak kendini gösteriyor olabilir. Bu sebepten sürekli bir şekilde devam eden göz seğirmesi durumu var ise gerekli olan testler yapılarak bu durumun ortaya çıkma sebebi anlaşılıp ona göre tedavi edilebilir. Sürekli olarak ortaya çıkan göz seğirmesi göz kapağının atması ve göz kapaklarında meydana gelen titreme gibi belirtilerle kendini göstermeye başlar ve bu durum devamlı olarak kendini göstermeye devam eder. Bu tür belirtiler kendini göstermeye başladığı zaman ona göre bir hastanede gerekli olan testler ve uygun tedavi şekiller yapılmaya başlamalıdır. 

Sürekli Göz SeğirmesiSürekli göz seğirmesi sebepleri;
 • Aşırı stresli bir bünyeye ve çevreye sahip olunmasından dolayı ortaya çıkmaya başlaması,
 • Göz kapaklarının uzun süreli olarak uykusuz kalması durumundan dolayı ortaya çıkmaya başlaması,
 • Kişinin genetik olarak yada başka sebepten dolayı çok kuru bir göze sahip olmasından dolayı bu durumun kendini göstermeye başlaması,
 • Göz ve göz kapağının uzun süreli parlak bir ışık altından kalmasından dolayı ortaya çıkmaya başlaması,
 • Gözlük kullanan bir kişide gözlüğünün değiştirme süresinin dolduğundan dolayı bu durumu ortaya çıkmaya başlaması,
 • Bilgisayar, tablet, cep telefonu ve televizyon gibi göz kaslarını yoran teknoloji ürünleri ile uzun süreli içli dışlı olunmasından dolayı ortaya çıkmaya başlaması,
 • Kişinin çok fazla alkol ve kafein gibi ürünleri kullanmasından dolayı ortaya çıkması,
 • Kişinin uzun süre ders çalışması, kitap okuması ve yazı yazması gibi gözü yoran işler ile uzun süre ilgilenmesinden dolayı oluşması,
 • Magnezyum eksikliği bulunan bir kişide ortaya çıkması,
 • Yüz felci, göz hastalıkları ve bazı sinirsel hastalıkların yan etkisi yada belirtisi olarak ortaya çıkmaya başlaması,
 • Bazı sebeplerden dolayı kullanılan ilaçların yan etki olarak  bu durumu ortaya çıkaramaya başlaması,
Görüldüğü üzere sürekli göz seğirmesi rahatsızlığının ortaya çıkmasında en fazla göz kaslarının yorulmasından dolayı kendini gösteren bir durumdur. Bu sebepten bu durumun ortaya çıkmasına engel olmak için göz kaslarını yoracak işlerden uzak durulmalıdır ve gözü fazla ışık ve parlak eşyalardan uzak tutulması gerekir. Göz seğirmesi durumunun ortaya çıkmasında uykusuzluk ve magnezyum eksikliği gibi sebeplerde kendini gösterdiği için kişi düzenli bir şekilde uyumaya dikkat ermeli ve beslenmesine dikkat etmelidir. Vücudun magnezyum eksikliğini gidermek için bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler, sebzeler ve meyveler tüketilmesine dikkat edilmelidir. Sürekl]]> Sağ Göz Seğirmesi https://www.segirme.gen.tr/sag-goz-segirmesi.html Mon, 10 Dec 2018 03:30:54 +0000 Sağ göz seğirmesi, sol gözde olduğu gibi göz kaslarındaki istem dışı kasılmanın sonucudur. Bu halk arasında olduğu gibi sağ göz seğirmesi iyidir anlamına da gelmez. Bu tür göz seğirmeleri ister sağ, ister sol gözde olsun Sağ göz seğirmesi, sol gözde olduğu gibi göz kaslarındaki istem dışı kasılmanın sonucudur. Bu halk arasında olduğu gibi sağ göz seğirmesi iyidir anlamına da gelmez. Bu tür göz seğirmeleri ister sağ, ister sol gözde olsun bazen önemli bir sağlık sorununa işarettir. Üst göz kapağında oluşan göz seğirmesine tıpta miyokimi adı verilir. Sağ göz seğirmesi kişinin oldukça rahatsız olmasına neden olabilir. Ancak göz seğirmesi her zaman endişe edilecek bir sorundan kaynaklanmayabilir. Bu şekilde gözlerde tek taraflı ve düzensiz olan seğirmeler, çok kısa süreli olabileceği gibi uzunda sürebilir. Bazı kişilerde göz kapağının kapanmasına da neden olabilir. Özellikle psikolojik etkenlerden ve uykusuzluk sonucunda oluşan sağ göz seğirmesi mutlaka önemsenmelidir.

Sağ göz seğirmesi neden olur

Sağ göz seğirmesinin nedenleri çeşitli etkenlerden kaynaklanabilir. Bunun sebebi tespit edilirse, sorun daha kolay giderilebilir.

Stres: Stres vücutta olumsuz etkilere neden olan önemli bir unsurdur. Sağ göz seğirmesinin de nedeni olabilir. Özellikle yoğun sınav dönemi, yoğun iş çalışmaları içinde olan kişilerde bu etkiyi yaratabilir. Yaşanan stres gözlerde bu tür seğirmelere yol açabilir. Bu durumda yapılması gereken stresten korunmak, etkilerini ortadan kaldırmak ve göz kaslarının rahatlamasını sağlamaktır.

Alkol ve kafein alımı: Günlük alınan alkol ve kafein miktarının fazla olması, vücudunuzda merkezi sinir sistemini etkileyebilecek bir etkendir. Sağ göz seğirmesi bu nedenle tetiklenebilir. Buna engel olmak için alkol ve kafeinli içecekler sınırlandırılmalıdır. Bu dönemde alınan su miktarı da arttırılmalıdır.

Vitamin ve mineral eksiklikleri: Vücudunuzda özellikle magnezyum eksikliği olursa, sağ göz seğirmesi ortaya çıkabilir. Bu nedenle magnezyum eksikliğinin yapılacak kan testiyle belirlenmesi gerekir. Eğer magnezyum eksikliği tespit edilirse, göz seğirmesi yakınmanız da oluyorsa, ıspanak, badem gibi magnezyum içeriği zengin besinleri diyetinize ilave etmelisiniz. Bunun dışında B12 ve D vitamini eksikliği durumunda da göz seğirmesi sorunu yaşanabilir.

Göz kuruluğu: Bu sorun bilgisayar başında fazla zaman geçirmekten, lens kullanımından, yaşın ilerlemesi, bazı ilaçların etkisiyle ortaya çıkabilir. Böyle bir sorununuz bulunuyor ve sağ göz seğirmesi yaşanıyorsa, mutlaka göz doktoruna giderek tedaviye başlamalısınız.

Göz yorgunluğu: Gözlerin herhangi bir şeye uzun süre odaklanması, bilgisayarın başında fazla kalınması, güneşli havalarda güneş ışınlarını süzecek gözlük kullanılmaması, uzun süreli kitap okunması gibi etkenler göz yorgunluğu yaşanmasına neden olabilir. Bu durum göz seğirmelerinin bir nedeni olabilir. Gözlerin aralıklı olarak dinlendirilmesi oldukça faydalı olacaktır. Böyle bir sorun yaşayanlar göz doktoruna gitmeli ve gözlerini astigmat, miyop gibi bozuklular açısından muayene ettirmelidir. Bunların ihmal edilmesi de göz yorgunluğunu hızlandırabilir.

Gözlerde alerji: Alerjik etkenler ilk etkilerini gözlerde yapar. Bunların başında göz kaslarında kasılma ve seğirmedir. Bu sorunu olanlar öncelikle antihistaminik ilaçlar ve göz damlaları kullanarak alerji etkisini gidermelidir. Bununla göz seğirmesi de azalacaktır.

Kullanılan bazı ilaçlar: Eğer sağ göz seğirmesi sorunu yaşayanlar bu esnada düzenli şekilde ilaç kullanıyorsa, ilaçların yan etkilerini araştırmalı, bu konuda doktorundan bilgi almalıdır. Göz seğirmesi bundan kaynaklanıyorsa, gerekirse ilaç değişimine gidilmelidir. İlaçlar herkeste farlı yan etkilere yol açabilir.

Bazı hastalıkların etkisi: Vücudun direncini azaltacak bazı hastalıklar sağ göz seğirmesine neden olabilir. Bu yüzden hastalıkların teşhis edilerek, tedavi edilmesi gerekir. Özellikle parkinson, MS hastalığı, hipoglisemi ile nörolojik hastalıkların bir kısmı sağ göz seğirmesi etkisi gösterebilir. Bunun d]]> Burun Seğirmesi https://www.segirme.gen.tr/burun-segirmesi.html Mon, 10 Dec 2018 16:19:02 +0000 Burun Seğirmesi, Seğirme olarak adlandırılan damarlardaki atmalar vücudun herhangi bir bölümünde hissedilebilir. Genelde karın bölgesi ile yüz bölgesinde seğirmeler olur. Genelde yüz bölgesinde olan seğirmeler atardamarın yü Burun Seğirmesi, Seğirme olarak adlandırılan damarlardaki atmalar vücudun herhangi bir bölümünde hissedilebilir. Genelde karın bölgesi ile yüz bölgesinde seğirmeler olur. Genelde yüz bölgesinde olan seğirmeler atardamarın yüze taraf giden sinirler üstüne baskı yapması sonucunda seğirme hissedilir. Vücudun herhangi bir kısmında hissedilen seğirmeler damar genişlemesinden de kaynaklanabilir. Damarlarda oluşan genişlemeden dolayı oluşan seğirme hissinin daha birçok sebebi vardır. Özellikle de bayanlarda kasık ile karın bölgesinde hissedilen seğirmeler bayanların hamile olmasını belirtir. Kasık ve karın bölgesinde seğirmeler oldukça sık görülmektedir. Anne adayının rahminin ve o bölgede bulunan damarların genişlemesi durumunda ortaya çıkar. Kasık ile karın bölgesinde hissedilen seğirmeler ilerleyen zamanlarda şiddetli sancılar ve ağrılar ile devam eder.

Burun SeğirmesiBurun Seğirmesi Neden Olur
Kasık bölgesi ile karın bölgesi haricinde yüz bölgesinde de seğirmeler olmaktadır. Burun da meydana çıkan seğirmeler aşırı heyecan, yorgunluk ve stresli olduğunuz zamanlarda kas hareketlerinin dengesiz bir hal alması sonucunda burunda seğirmeler olmaktadır. Aşırı yorgunluk durumunda ise yüz ve burun bölgesinde bulunan kasların yorulması ile kas hareketlerinde ağırlaşma sonucunda da yüz ve burun bölgesinde seğirmeler görülmektedir.

Burun Seğirmesi Nasıl Geçer
Burunda hissedilen ağrı bir  zaman sonra tedaviye gerek duyulmadan kendiliğinde geçmektedir. Bulunduğunuz heyecanlı ve stresli ortamdan uzaklaştıktan sonra ve kendinizi oldukça yorgun hissettiğinizde dinlendikten sonra burun bölgesinde hissettiğiniz seğirmeler kendiliğinden geçer.
]]>